Linia swapowa to umowa między instytucjami finansowymi o wzajemnej wymianie walut. Ta między EBC a NBP ma obowiązywać do 15 stycznia 2023 r. (z możliwością przedłużenia) i zapewni polskiemu bankowi centralnemu dostęp do 10 mld euro.
Umowa ma charakter zapobiegawczy i jest związana z podwyższoną zmiennością na rynkach finansowych z powodu wojny w Ukrainie. NBP może z niej skorzystać, aby zaspokoić zapotrzebowanie banków komercyjnych na euro bez sięgania do rezerw walutowych. Polski bank centralny może pożyczyć z EBC euro na okres do trzech miesięcy w zamian za złote.
Czytaj więcej
Od piątku 25 marca w wybranych oddziałach bankowych w Polsce możliwa będzie wymiana w gotówce hrywien ukraińskich na polskie złote - taką informacji uzyskał Rzecznik Praw Obywatelskich w Narodowym Banku Polskim.
„Możliwość pozyskania płynnych środków w euro z EBC będzie wzmacniać stabilność polskiego systemu finansowego i zapewniać dodatkowy bufor bezpieczeństwa w razie pojawienia się zaburzeń na międzynarodowych rynkach finansowych” – oświadczył NBP w popołudniowym komunikacie.
Doniesienia o linii swapowej między EBC a NBP wyraźnie wpłynęły na notowania złotego. Kurs euro w złotych zmalał po południu do niespełna 4,70 zł, podczas gdy wcześniej sięgał nawet 4,74 zł.