Z sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej" wynika, że Polska korzysta na kompromisie zawartym podczas zakończonego w piątek szczytu UE (uważa tak 66,4 proc. badanych). Najwięcej korzyści odniosą „wszystkie kraje UE" (tego zdania jest 56,7 proc. ankietowanych). 45 proc. uważa, że zdolność do dyscyplinowania Polski przez UE będzie taka sama jak przed szczytem, 23 proc. – że większa, a 17 proc. – że mniejsza.
Większość (61,5 proc.) badanych twierdzi też, że Zbigniew Ziobro, lider Solidarnej Polski, powinien po przyjęciu unijnego budżetu odejść. Co czwarty respondent (26,2 proc.) jest przeciwnego zdania. Odpowiedzi „nie wiem/trudno powiedzieć” udzieliło 12,3 proc. ankietowanych.
– To mnie nie dziwi. Wizerunek Zbigniewa Ziobry i jego współpracowników jest groteską i operetką – mówi prof. Wawrzyniec Konarski, rektor Wyższej Szkoły Finansów i Bankowości Vistula.
Czy w związku z przyjęciem unijnego budżetu Zbigniew Ziobro powinien odejść z rządu? (wyniki w proc.)
W sobotę Solidarna Polska podjęła decyzję, że pozostaje w koalicji z PiS i Porozumieniem Jarosława Gowina. - Musieliśmy zadać sobie pytanie, jakie byłyby konsekwencja wyjścia SP z rządu. Oceniliśmy, że nie dałoby to żadnej nadziei na poprawę sytuacji Polski i obywateli - tłumaczył minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.