A. jest karą,
B. jest karą, o ile zostanie orzeczona łącznie z karą ograniczenia wolności,
C. nie jest karą.
Odp. A; art. 32 KK
Grzywnę wymierza się w stawkach dziennych, określając liczbę stawek oraz wysokość jednej stawki. Jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, najniższa liczba stawek wynosi:
A. 5,
B. 10,
C. 30.
Odp. B; art. 33 § 1 KK
W podstawowym wymiarze określonym przepisami KK kara pozbawienia wolności trwa:
A. najkrócej rok, najdłużej 15 lat; wymierza się ją w latach,
B. najkrócej 6 miesięcy, najdłużej 25 lat; wymierza się ją w miesiącach i latach,
C. najkrócej miesiąc, najdłużej 15 lat; wymierza się ją w miesiącach i latach.
Odp. C; art. 37 KK
Kara nadzwyczajnie obostrzona nie może przekroczyć:
A. 640 stawek dziennych grzywny lub 25 lat pozbawienia wolności,
B. 810 stawek dziennych grzywny lub 20 lat pozbawienia wolności,
C. 360 stawek dziennych grzywny lub 10 lat pozbawienia wolności.
Odp. B; art. 38 § 2 KK
Środki karne
PYTANIE: Środek karny w postaci pozbawienia praw publicznych może zostać orzeczony, jeżeli sprawca dopuścił się:
A. dowolnego przestępstwa popełnionego z motywacji zasługującej na szczególne potępienie,
B.przestępstwa popełnionego z motywacji zasługującej na szczególne potępienie, jeżeli wymierzono mu za nie karę pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 3 lata,
C. zbrodni.
Odp. B; art. 40 § 2 KK
Omówienie:
ŚRODKI KARNE
Rodzaje środków karnych
W myśl art. 39 KK środkami karnymi są:
1) pozbawienie praw publicznych,
2) zakaz zajmowania określonego stanowiska, wykonywania określonego zawodu lub prowadzenia określonej działalności gospodarczej,
3) zakaz prowadzenia działalności związanej z wychowaniem, leczeniem, edukacją małoletnich lub opieką nad nimi,
4) zakaz przebywania w określonych środowiskach lub miejscach, zakaz kontaktowania się z określonymi osobami, zbliżania się do określonych osób lub opuszczania określonego miejsca pobytu bez zgody sądu,
5) zakaz wstępu na imprezę masową,
6) zakaz wstępu do ośrodków gier i uczestnictwa w grach hazardowych,
7) nakaz okresowego opuszczania lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym,
8) zakaz prowadzenia pojazdów,
9) świadczenie pieniężne,
10) podanie wyroku do publicznej wiadomości.
Pozbawienie praw publicznych
Pozbawienie praw publicznych obejmuje:
1) utratę czynnego i biernego prawa wyborczego do:
a) organu władzy publicznej,
b) organu samorządu zawodowego,
c) organu samorządu gospodarczego,
2) utratę prawa do udziału w sprawowaniu wymiaru sprawiedliwości,
3) utratę prawa do pełnienia funkcji w organach i instytucjach:
a) państwowych,
b) samorządu terytorialnego,
c) samorządu zawodowego,
4) utratę posiadanego stopnia wojskowego i powrót do stopnia szeregowego,
5) utratę orderów, odznaczeń i tytułów honorowych oraz utratę zdolności do ich uzyskania w okresie trwania pozbawienia praw.
Sąd może orzec pozbawienie praw publicznych w razie skazania na karę pozbawienia wolności na czas nie krótszy od 3 lat za przestępstwo popełnione w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie.
Zakaz zajmowania określonego stanowiska, wykonywania określonego zawodu lub prowadzenia określonej działalności gospodarczej
Sąd może orzec zakaz zajmowania określonego stanowiska albo wykonywania określonego zawodu, jeżeli sprawca przy popełnieniu przestępstwa:
1) nadużył stanowiska lub wykonywanego zawodu albo
2) okazał, że dalsze zajmowanie stanowiska lub wykonywanie zawodu zagraża istotnym dobrom chronionym prawem.
Sąd może orzec zakaz zajmowania wszelkich lub określonych stanowisk, wykonywania wszelkich lub określonych zawodów lub działalności, związanych z wychowaniem, edukacją, leczeniem małoletnich lub z opieką nad nimi na czas określony albo dożywotnio w razie skazania na karę pozbawienia wolności umyślne za przestępstwo przeciwko życiu lub zdrowiu na szkodę małoletniego sąd orzeka zakaz zajmowania wszelkich lub określonych stanowisk, wykonywania wszelkich lub określonych zawodów albo działalności, związanych z wychowaniem, edukacją, leczeniem małoletnich lub z opieką nad nimi na czas określony albo dożywotnio w razie skazania za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej lub obyczajności na szkodę małoletniego. Sąd orzeka ten zakaz dożywotnio w razie ponownego skazania sprawcy w warunkach określonych powyżej.
Sąd może orzec zakaz prowadzenia określonej działalności gospodarczej w razie skazania za przestępstwo popełnione w związku z prowadzeniem takiej działalności, jeżeli dalsze jej prowadzenie zagraża istotnym dobrom chronionym prawem.
Zakaz przebywania w określonych środowiskach lub miejscach, kontaktowania się z określonymi osobami, zbliżania się do określonych osób, opuszczania określonego miejsca pobytu bez zgody sądu lub nakaz okresowego opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym
Sąd może orzec zakaz przebywania w określonych środowiskach lub miejscach kontaktowania się z określonymi osobami, zbliżania się do określonych osób, jak również opuszczania określonego miejsca pobytu bez zgody sądu, jak również nakaz okresowego opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym, w razie skazania za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej lub obyczajności na szkodę małoletniego lub inne przestępstwo przeciwko wolności oraz w razie skazania za umyślne przestępstwo z użyciem przemocy, w tym zwłaszcza przemocy przeciwko osobie najbliższej. Zakaz lub nakaz może być połączony z obowiązkiem zgłaszania się do Policji lub innego wyznaczonego organu w określonych odstępach czasu, a zakaz zbliżania się do określonych osób – również kontrolowany w systemie dozoru elektronicznego.
W razie skazania za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej sąd, na wniosek pokrzywdzonego, orzeka zakaz kontaktowania się z pokrzywdzonym, zakaz zbliżania się do pokrzywdzonego lub nakaz okresowego opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym. Zakaz lub nakaz może być połączony z obowiązkiem zgłaszania się do Policji lub innego wyznaczonego organu w określonych odstępach czasu, a zakaz zbliżania się do pokrzywdzonego – również kontrolowany w systemie dozoru elektronicznego.
Sąd orzeka zakaz przebywania w określonych środowiskach lub miejscach, kontaktowania się z określonymi osobami, zbliżania się do określonych osób lub opuszczania określonego miejsca pobytu bez zgody sądu, jak również nakaz opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym, w razie skazania na karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej lub obyczajności na szkodę małoletniego. Zakaz lub nakaz może być połączony z obowiązkiem zgłaszania się do Policji lub innego wyznaczonego organu w określonych odstępach czasu, a zakaz zbliżania się do określonych osób – również kontrolowany w systemie dozoru elektronicznego. Sąd może orzec zakaz przebywania w określonych środowiskach lub miejscach, kontaktowania się z określonymi osobami, zbliżania się do określonych osób lub opuszczania określonego miejsca pobytu bez zgody sądu dożywotnio w razie ponownego skazania sprawcy w powyżej wymienionych warunkach.
W razie orzeczenia nakazu okresowego opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym za przestępstwa określone w rozdziałach XXV i XXVI KK sąd orzeka na ten sam okres zakaz zbliżania się do pokrzywdzonego.
Orzekając zakaz zbliżania się do określonych osób, sąd wskazuje odległość od osób chronionych, którą skazany obowiązany jest zachować.
Orzekając nakaz okresowego opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym, sąd określa termin jego wykonania.
Zakaz wstępu na imprezę masową
Sąd może orzec zakaz wstępu na imprezę masową, jeżeli przestępstwo zostało popełnione
w związku z taką imprezą lub w razie skazania za występek o charakterze chuligańskim, a udział sprawcy w imprezach masowych zagraża dobrom chronionym prawem. Sąd orzeka zakaz wstępu na imprezę masową w wypadkach wskazanych w ustawie.
Zakaz wstępu na imprezę masową obejmuje wszelkie imprezy masowe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz mecze piłki nożnej rozgrywane przez polską kadrę narodową lub polski klub sportowy poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Orzekając zakaz wstępu na imprezę masową za czyn popełniony w związku z masową imprezą sportową, sąd może orzec obowiązek przebywania skazanego w czasie trwania niektórych imprez masowych objętych zakazem w miejscu stałego pobytu lub w innym wyznaczonym miejscu, z zastosowaniem systemu dozoru elektronicznego.
Zakaz wstępu do ośrodków gier i uczestnictwa w grach hazardowych
Zakaz wstępu do ośrodków gier i uczestnictwa w grach hazardowych nie obejmuje uczestnictwa w loteriach promocyjnych. Sąd może orzec zakaz wstępu do ośrodków gier i uczestnictwa w grach hazardowych w razie skazania za przestępstwo popełnione w związku z urządzaniem gier hazardowych lub udziałem w nich.
Zakaz prowadzenia pojazdów
Sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów określonego rodzaju w razie skazania osoby uczestniczącej w ruchu za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, w szczególności jeżeli z okoliczności popełnionego przestępstwa wynika, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę zagraża bezpieczeństwu w komunikacji (art. 42 § 1 KK).
Sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych w razie skazania za przestępstwo określone w:
1) art. 178b KK (ucieczka przed pościgiem prowadzonym przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego) lub art. 180a KK (prowadzenie pojazdu mechanicznego bez uprawnień);
2) art. 244 KK (naruszenie zakazu sądowego), jeżeli czyn sprawcy polegał na niezastosowaniu się do zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Sąd orzeka obligatoryjnie zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju, jeżeli sprawca w czasie popełnienia przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji:
1) był w stanie nietrzeźwości,
2) był pod wpływem środka odurzającego lub
3) zbiegł z miejsca katastrofy lub wypadku (art. 42 § 2 KK).
Sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na zawsze, jeżeli sprawca w czasie popełnienia przestępstwa określonego w art. 173 KK (katastrofa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym), którego następstwem jest śmierć innej osoby lub ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, albo w czasie popełnienia przestępstwa określonego w art. 177 § 2 (śmierć będąca następstwem wypadku) lub w art. 355 § 2 (śmierć będąca następstwem wypadku spowodowanego przez żołnierza):
1) był w stanie nietrzeźwości,
2) był pod wpływem środka odurzającego lub
3) zbiegł z miejsca zdarzenia,
chyba że zachodzi wyjątkowy wypadek uzasadniony szczególnymi okolicznościami.
Orzeczenie o zakazie prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na zawsze jest obligatoryjne w razie ponownego skazania osoby prowadzącej pojazd mechaniczny w warunkach określonych w art. 42 § 3 KK.
Zakaz prowadzenia pojazdów obowiązuje od uprawomocnienia się orzeczenia. Okres, na który zakaz orzeczono, nie biegnie w czasie odbywania kary pozbawienia wolności, chociażby orzeczonej za inne przestępstwo.
Orzekając zakaz prowadzenia pojazdów, sąd nakłada obowiązek zwrotu dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdu. Do chwili wykonania obowiązku okres, na który orzeczono zakaz, nie biegnie.
Z czego najlepiej się uczyć
- M. Stepaniuk, Aplikacja adwokacka, Aplikacja radcowska, Aplikacja notarialna, Aplikacja komornicza, Aplikacja sędziowska i prokuratorska, wydania z 2020 r.
- A. Heliosz, Aplikacja od ogółu do szczegółu. Akty normatywne w pigułce, 11. wyd. 2020 r.,
- A. Heliosz, Aplikacja od ogółu do szczegółu. Ustawy dodatkowe na egzamin wstępny na aplikację komorniczą i notarialną, 6. wyd. 2020 r.,
- K. Czajkowska-Matosiuk, Aplikacje prawnicze w pytaniach i odpowiedziach, Tom 1 i 2, 14. wyd. 2020 r.
- Egzamin wstępny 2020, Teksty ustaw, Tom 1 i 2, 20., wyd. 2020 r.