W rozmowie z serwisem rynekzdrowia.pl przeprowadzonej podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach szefowa resortu zdrowia zapowiedziała szkolenia dla farmaceutów, którzy zastanawiają się, czy przystąpić do pilotażu antykoncepcji awaryjnej obejmującego rozmowę z pacjentką, wystawianie recepty farmaceutycznej i sprzedaż tabletki "dzień po" bez konsultacji lekarskiej.
Czytaj więcej
Po majowym weekendzie apteki przystępują do programu pilotażowego umożliwiającego pacjentom zakup tzw. pigułki „dzień po” bez recepty od lekarza. Okazuje się, że - przynajmniej na razie - nie ma wielu chętnych.
- Będziemy wyjaśniać, że nie ma czego się obawiać, że warto wejść do pilotażu, warto podpisać umowę z NFZ, warto pomagać polskim kobietom, warto przeciwdziałać niechcianym ciążom, bo to jest przecież cel tego rozwiązania — tłumaczy minister Leszczyna.
Zaznaczyła, że pacjentki w wieku 15-18 lat to jedynie 2 proc. kobiet korzystających z tabletki "dzień po".
- Ze względu na te 2 proc. nie pozbawiamy 98 proc. kobiet dostępu do bezpiecznej antykoncepcji awaryjnej. Nikomu nie będziemy łamać kręgosłupów, sumień. Jeśli farmaceuta wejdzie w pilotaż i będzie sprzedawał tabletki tylko osobom powyżej 18. roku życia, a nieletnim uzna po wywiadzie, że nie, nie będziemy stosować żadnych kar. Zawsze to będzie decyzja farmaceuty — podkreśliła Izabela Leszczyna w rozmowie z rynekzdrowia.pl.