Trybunał podzielił stanowisko Komisji Europejskiej, wskazując, że sposób transpozycji, na który powołuje się Polska poprzez akty zawierające „ogólny kontekst prawny”, nie spełnia nałożonych przez dyrektywę wymogów precyzji i jakości, przez co podmioty, których te przepisy dotyczą, nie są w stanie jedynie na podstawie aktów wewnętrznie obowiązujących określić wszystkich swoich praw i obowiązków, a co za tym idzie – podważona została zasada pewności prawa.
Dawca komórek tkanek i narządów
Komórki, tkanki i narządy mogą być pobierane od żywego dawcy lub ze zwłok. To, skąd komórki, tkanki lub narządy zostały pobrane, ma wpływ na: cel, na który mogą zostać wykorzystane, na konieczność posiadania wymaganych przez ustawę pozwoleń, rodzaj przeszczepień oraz zakres wyrażonej zgody lub też sprzeciwu. O ile pobranie komórek tkanek i narządów od żywego dawcy nie budzi większych wątpliwości w zakresie wyrażenia zgody na dokonanie procedury, o tyle w przypadku dopuszczalności pobrania komórek, tkanek i narządów ze zwłok ludzkich nasuwa się już wiele pytań i wątpliwości.
Pobranie od dawcy żywego
W przypadku dawcy żywego pobranie komórek, tkanek i narządów w celu ich przeszczepienia innej osobie jest dopuszczalne, o ile następuje na rzecz krewnego w linii prostej, rodzeństwa, osoby przysposobionej lub małżonka, a na rzecz innej osoby tylko w przypadku, w którym uzasadniają to ważne względy osobiste. Tym samym ustawodawca, dopuszczając pobranie komórek, tkanek czy narządów od żywego dawcy w celu przeszczepienia, posługuje się kryterium formalnoprawnym relacji o charakterze rodzinnym oraz klauzulą generalną szczególnych względów osobistych. W ustawie transplantacyjnej zdefiniowano również cel pobrania od dawcy żywego jako przeszczepienie, wyłączono zatem inne cele, które takiego charakteru nie mają. Określenie, kto pozostaje małżonkiem, krewnym w linii prostej, rodzeństwem oraz osobą przysposobioną, następuje na podstawie przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (k.r.o.). Małżonkiem jest zatem osoba pozostająca w ważnie zawartym związku małżeńskim. Za krewnego w linii prostej uznaje się osoby, z których jedna pochodzi od drugiej, natomiast krewnymi w linii bocznej są osoby, które pochodzą od wspólnego przodka, a nie są krewnymi w linii prostej. Rodzeństwo należy do krewnych w linii bocznej. Są to osoby pochodzące od przynajmniej jednego wspólnego przodka.
Szczególne względy medyczne?
Przepisy ustawy transplantacyjnej pozwalają na przyjęcie szczególnego rodzaju więzi między dawcą a biorcą, które to więzi należy oceniać, oprócz kategorii formalnej rodzinnoprawnej, także w kategoriach szczególnych relacji emocjonalnych czy psychicznych łączących zainteresowane osoby. Szczególne względy osobiste mogą uzasadniać dokonanie przeszczepu w przypadku biologicznych rodziców czy biologicznych krewnych.
PRZYKŁAD
Niebędący mężem matki biologiczny ojciec dziecka urodzonego w małżeństwie, które to dziecko korzysta z domniemania ojcostwa męża swej matki (art. 62 k.r.o.), chcąc być dawcą dla swojego dziecka, będzie kierował się w tym przypadku szczególną więzią osobistą i chęcią ratowania życia swojego biologicznego dziecka. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku biologicznych rodziców dziecka przysposobionego.