Do rzecznika praw obywatelskich dotarła informacja o problemach lekarzy specjalistów z wystawianiem recept na darmowe leki dla osób powyżej 65. oraz do 18. roku życia. Jak wynika z tych doniesień, do wystawiania recept ze stuprocentową refundacją dla dzieci i seniorów nie są już uprawnieni lekarze przyjmujący prywatnie.
Jak przypomina RPO, zgodnie z art. 43a ust. 1a ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, bezpłatne leki dla wskazanych osób wystawia m.in. lekarz w ramach umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.
Z otrzymanych przez rzecznika informacji wynika, że do końca sierpnia 2023 r. bezpłatne leki dla seniorów mógł wypisywać każdy specjalista. W związku z wprowadzoną zmianą podnoszą się głosy, że doszło do nieuzasadnionego różnicowania lekarzy i pacjentów.
Czytaj więcej
Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował, że możliwości wystawiania recept refundowanych z symbolem S – osobom powyżej 65 roku życia oraz DZ – dzieciom i młodzieży do ukończenia 18 roku życia, w przypadku, gdy inna recepta wystawiona przed 1 września 2023 r., nie została jeszcze w całości zrealizowana, a pacjent zyskał od tego dnia prawo do bezpłatnych leków.
Czytaj więcej
Apteki odsyłają pacjentów po nowe recepty. To efekt zmian w przepisach o refundacji. Dostanie się do pediatry na NFZ czy do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej graniczy z cudem, choć nie ma jeszcze sezonu na infekcje. Seniorzy 65+ i rodzice chcą uzyskać recepty na leki za darmo.
Czytaj więcej
Ministerstwo Zdrowia opublikowało listę bezpłatnych leków dla pacjentów w wieku powyżej 65 lat, jak również dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia.