Rzecznik Praw Pacjenta wyjaśnia, za co nie powinny płacić osoby przebywające w szpitalu, który ma umowę z NFZ.
- Szpitale udzielające świadczeń opieki zdrowotnej w ramach finansowania z NFZ nie mają podstawy prawnej do tego, by żądać od pacjentów wnoszenia opłat za korzystanie przez nich z elementów wyposażenia należących do szpitala, w tym uiszczania dodatkowej opłaty np. za użycie czajnika, szafy, korzystanie z innych elementów infrastruktury placówki - wyjaśnia RPP Bartłomiej Chmielowiec.
Niedozwolone jest także pobieranie od pacjentów opłat za korzystanie z energii elektrycznej w szpitalu, w tym np. za ładowanie telefonu komórkowego czy laptopa.
- Elementy te należy zakwalifikować jako świadczenia towarzyszące związane z zakwaterowaniem pacjenta i z tego powodu wchodzą one w zakres świadczeń finansowanych ze środków publicznych. Co więcej, oczywistym jest, że pacjenci przebywają w szpitalu nie z własnej woli, ale zostali do tego zmuszeni przez zdarzenie losowe, sytuację zdrowotną, dlatego też, pobieranie takich opłat, w szczególnym miejscu, jakim jest szpital, jest zwyczajnie nieetyczne - wskazuje RPP.
Czytaj więcej
Pacjent skierowany do szpitala nie musi zabierać ze sobą stale przyjmowanych lekarstw czy wyrobów medycznych, nawet zupełnie niezwiązanych z powodem leczenia szpitalnego - przypomina Rzecznik Praw Pacjenta.