Dotychczas, aby zapisać się na badania z programu Profilaktyka 40+, trzeba było wypełnić specjalną ankietę na stronie internetowego konta pacjenta (IKP) albo zadzwonić na infolinię. Utrudniało to niektórym dostęp do nieodpłatnych badań. Choć program działa już od 1 lipca ubiegłego roku, nie cieszy się zatrważającą frekwencją – zgodnie z danymi z września 2021 r. skorzystało z niego 200 tys. z 20 mln uprawnionych osób, czyli 1 proc. Dlatego resort zdrowia, przedłużając program pilotażowy, postanowiło jednocześnie ułatwić dostęp do badań.
Zgodnie z projektem nowelizacji rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego Profilaktyka 40+ ankiety będzie można wypełniać również w punktach pobrań mających umowę z NFZ na to świadczenie.
Pacjentom po czterdziestce przysługuje pakiet badań w kierunku najpopularniejszych chorób dotykających Polaków od piątej dekady życia. Badania pozwalają oznaczyć czynniki ryzyka chorób lub wykryć ich objawy na wczesnym etapie, co ma znacznie przyspieszyć diagnostykę.
Czytaj więcej
W ramach pakietu Profilaktyka+ każdy z 11 mln Polaków po 40. roku życia zostanie przebadany w kierunku cukrzycy, raka i chorób układu krążenia.
Pakiet dla kobiet zawiera: morfologię krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi, stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy, stężenie poziomu glukozy, oznaczenie hemoglobiny glikowanej HbA1, kreatyninę, badanie ogólne moczu, kwas moczowy oraz krew utajoną w kale. Pakiet dla mężczyzn zawiera dodatkowo PSA, czyli badanie w kierunku raka prostaty.