Doradcy podatkowi, jako eksperci najlepiej przygotowani merytorycznie do reprezentowania w sądach interesów podatników, często wygrywają w ich imieniu spory z fiskusem. Jednak wielu z nich mimo takich sukcesów od dawna wskazuje, że są na sali sądowej dyskryminowani względem adwokatów czy radców prawnych. Nie mają bowiem prawa do noszenia togi, która – co wielu doradców podkreśla – dodaje powagi profesjonalnemu pełnomocnikowi w sądzie.
To ma się zmienić już w przyszłym roku. Z początkiem marca ma wejść w życie nowela do ustawy, której projekt przygotowało Ministerstwo Finansów. Wśród wielu proponowanych zmian dotyczących wykonywania zawodu doradcy podatkowego wprowadza ona obowiązek używania togi, gdy doradca podatkowy występuje przed sądem.
Czytaj więcej
Doradcy podatkowi chcą stać się korporacją. Nosić togę, zdobyć nowy rynek dzięki uprawnieniu do stawania przed sądami w sprawach karnoskarbowych oraz ograniczyć możliwość zostania doradcą tylko dla ekonomistów i prawników. Dziś, jeśli zda się państwowy egzamin na doradcę z wykształcenia można być nawet muzykologiem.
Doradcy podatkowi. Co jeszcze zakłada projekt nowelizacji ustawy
Zmiany w ustawie będą dotyczyły także organizacji egzaminu zawodowego. Dziś kandydaci mogą się zapoznać zawczasu z wykazem pytań i zadań egzaminacyjnych. Zamiast tego Państwowa Komisja Egzaminacyjna opublikuje wykaz aktów prawnych, które stanowić będą podstawę do opracowania pytań i zadań egzaminacyjnych oraz przykładowe pytania i zadania wraz z odpowiedziami. Szczegóły ma określić rozporządzenie ministra finansów. Jak zapowiadał przed kilkoma dniami przewodniczący samorządu doradców podatkowych Andrzej Ladziński, szczegółowe zmiany pójdą także w kierunku większej niż dotychczas weryfikacji praktycznych umiejętności kandydata do zawodu.
Choć dziś doradcy podatkowi powszechnie używają poczty elektronicznej, to ten sposób komunikacji zostanie formalnie zalegalizowany w ich korespondencji z Krajową Izbą Doradców Podatkowych. Dotychczasowy obowiązek stosowania korespondencji papierowej uznano za spowalniający działanie samorządu.