Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji, radcy prawni i aplikanci radcowski – grupa blisko 60 tys. osób – dzięki najnowszej aktualizacji aplikacji mObywatel 2.0 może korzystać ze swoich legitymacji zawodowych także w wersji elektronicznej. Dzięki temu potwierdzą swoje uprawnienia szybko, łatwo i bezpiecznie – za pomocą smartfona.
Resort podkreśla, że nowe dokumenty w aplikacji to odpowiedniki tradycyjnych legitymacji. Można się nimi posłużyć np. w polskich instytucjach administracji publicznej czy wymiaru sprawiedliwości. Jak jednak zaznaczono, posiadanie ważnej legitymacji tradycyjnej jest niezbędne do korzystania z dokumentu w aplikacji. Z tego powodu cyfrowe legitymacje będą niedostępne dla osób, które nie mają tradycyjnej legitymacji oraz dla tych, których legitymacje są nieaktualne lub unieważnione.
Kto może korzystać z nowych funkcji w aplikacji mObywatel
Z dokumentu Legitymacja radcy prawnego i Legitymacja aplikanta radcowskiego skorzystają osoby, które:
- są zalogowanymi użytkownikami aplikacji mObywatel (potwierdziły swoją tożsamość za pomocą profilu zaufanego, bankowości elektronicznej lub e-dowodu i dodały mDowód),
- są na liście radców prawnych lub aplikantów radcowskich właściwej okręgowej izby radców prawnych.
Krajowa Izba Radców Prawnych wyjaśniła, że korzystanie z mLegitymacji w ramach aplikacji mobilnej mObywatel jest możliwe dzięki wymianie informacji dotyczących statusu zawodowego radców prawnych oraz statusu aplikantów radcowskich między aplikacją mobilną mObywatel a elektronicznym systemem KIRP.