Ustawodawca zafundował najpierw istne tsunami zmian podatkowych (wszystko za sprawą Polskiego Ładu), potem dodatkowo zmiany w pakiecie Slim VAT (tu czekamy na kontynuację i kolejny już, trzeci odcinek), do tego przesuwany stale obowiązek stosowania Krajowego Systemu e-Faktur. A to przecież nie wszystko, co dzieje się w podatkach i w przepisach.
Nic dziwnego, że doradcy podatkowi mają mnóstwo pracy, i jak mówi przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych – jest jej coraz więcej, musi być wykonywana po godzinach. Z drugiej strony doradcy nie muszą się obawiać, że zleceń nie będzie. Pewne obawy może budzić u nich jedynie rozwój sztucznej inteligencji, która – jak deklarują rozmówcy „Rzeczpospolitej” – może w przyszłości zmienić zawód. Nie na tyle jednak, że wyeliminuje ludzi, ci ciągle będą potrzebni, choć już nie do prostych i powtarzalnych czynności czy wyliczeń.
Czytaj więcej
Redakcja „Rzeczpospolitej” po raz 17. zorganizowała ranking firm doradztwa podatkowego. Liderzy wśród doradców podatkowych to firmy Deloitte i EY.
Kolega z redakcji, który bywał w Ukrainie, opowiadał, że na początku wojny słyszał dowcip: co zrobić, by przegnać Rosjan z tego kraju. Wychodziło na to, że nie trzeba czołgów czy samolotów, wystarczy wprowadzić Polski Ład, a sami uciekną. Dziś, już zupełnie bez żartów, można powiedzieć, że i Polski Ład, i wojna w Ukrainie miały wpływ na to, co działo się i w gospodarce, i w podatkach. Wzrost zapotrzebowania na usługi doradców wykreowany przez Polski Ład zniwelowała wojna. Do tego doszła jeszcze inflacja. Zyski firm nie szybują już tak szybko w górę, a nie wszystkie zdecydowały się, by podnieść ceny swoich usług. Nie wszystkie też myślą o zwiększaniu zatrudnienia. Sporo wskazuje na to, że kolejny rok może być podobny. Czy na pewno – dowiemy się przy okazji kolejnych wyników.
Dziękuję Państwu za udział w rankingu i za kilka ostatnich lat, gdy mogłam ten ranking wspólnie z Państwem tworzyć. Zwycięzcom serdecznie gratuluję, a wszystkim życzę sukcesów w 2023 roku.