Oto największe i najlepsze firmy doradztwa podatkowego

Redakcja „Rzeczpospolitej” po raz 17. zorganizowała ranking firm doradztwa podatkowego. Liderzy wśród doradców podatkowych to firmy Deloitte i EY.

Publikacja: 20.04.2023 03:00

Oto największe i najlepsze firmy doradztwa podatkowego

Foto: Adobe Stock

Wyłaniamy firmy, które wykazują największe przychody i zatrudniają najwięcej ekspertów. Doceniamy też tych, którzy są specjalistami w poszczególnych obszarach wiedzy podatkowej.

Walka z inflacją

Największym zespołem może się pochwalić – podobnie jak w ubiegłym roku – firma Deloitte. Pracują w niej 204 osoby z licencją doradcy podatkowego oraz 19 innych osób z uprawnieniami do doradztwa. Najwięcej przychodów wykazała firma EY, która w ubiegłym roku zainkasowała od klientów niemal 373 mln zł. Zarówno pod względem zatrudnienia, jak i przychodów zdecydowanie wyróżniają się firmy z tzw. wielkiej czwórki (także PwC i KPMG), podobnie jak na całym świecie.

Choć popyt na doradztwo podatkowe się wciąż utrzymuje, to pod względem finansowym był to dla tego środowiska trudny rok. Ostra konkurencja na rynku nie pozwalała na zbyt śmiałe podnoszenie cen, a 14-proc. inflacja oznaczała wzrost kosztów funkcjonowania firm doradczych. W rezultacie tylko dla połowy firm biorących udział w rankingu był to rok prawdziwego wzrostu przychodów. Bo tylko dla połowy przekroczył stopę inflacji. Wśród tych, którym się to nie udało, były także firmy największe, co świadczy o tym, że kłopoty dosięgają wszystkich.

– Presja na koszty, niestety, w jakimś zakresie wymusza podnoszenie cen i w tym usługi doradztwa podatkowego i prawnego nie różnią się od innych – komentuje Mateusz Pociask, lider zespołu prawno-podatkowego w EY. Zastrzega jednak, że wzrosty cen były umiarkowane, niższe niż inflacja.

Specjaliści w cenie

Niezależnie od kłopotów z kosztami, wielu doradcom udało się z powodzeniem działać i osiągać sukcesy na rzecz swoich klientów. Wypracowanie takiego sukcesu wymaga często pogłębionej wiedzy o danym dziale prawa podatkowego. Jest ich coraz więcej, w miarę nieustannego rozrostu przepisów.

Jak zwykle wyróżniliśmy ekspertów w obszarach poszczególnych podatków, ale i zagadnień ściśle z nimi związanych, takich jak compliance czy postępowania podatkowe. Co istotne, aż sześć spośród osiemnastu liderów poszczególnych kategorii to kobiety (w ubiegłym roku były tylko trzy).

Pogłębiona wiedza o PIT, CIT czy VAT jest oczywiście doceniana przez klientów, ale nasz ranking pokazuje też nowe pola, na których doradcy podatkowi mogą się wykazać. – Stale rośnie zapotrzebowanie na tzw. Tax Tech, czyli wspomaganie klientów w elektronizacji i automatyzacji ich rozliczeń, zwłaszcza w obszarze VAT, ale też podatków dochodowych – zauważa Bartłomiej Suszko, partner w dziale doradztwa podatkowego w Deloitte.

Od nowoczesnych technologii w podatkach nie da się uciec, choćby dlatego, że przepisy wymuszają coraz większą elektronizację rozliczeń. Już dziś wielu doradców zarabia na przygotowywaniu swoich klientów na wielką cyfrową rewolucję, jaką będzie start Krajowego Systemu e-Faktur w przyszłym roku.

W środowisku doradców mówi się nawet, że wkrótce część pracy zabierze im sztuczna inteligencja, która wyręczy człowieka w prostych poradach czy księgowaniu faktur. Andrzej Ladziński, przewodniczący samorządu doradców podatkowych, jest jednak optymistą co do przyszłości tego zawodu.

– W wielu obszarach sztuczna inteligencja uprości czasochłonne czynności. Ostatnie dotknięcie to będzie jednak już praca człowieka, doradcy podatkowego – przewiduje Ladziński.

Foto: rp.pl

Kliknij na tabelę żeby zobaczyć pełne wyniki

Foto: rp.pl

Kliknij na tabelę żeby zobaczyć pełne wyniki

Zobacz wyniki w innych kategoriach „Rankingu firm doradztwa podatkowego”

Czytaj więcej

Znamy zwycięzców Rankingu firm doradztwa podatkowego 2023 r.

Zobacz wyniki Rankingu w tabelach

Wyłaniamy firmy, które wykazują największe przychody i zatrudniają najwięcej ekspertów. Doceniamy też tych, którzy są specjalistami w poszczególnych obszarach wiedzy podatkowej.

Walka z inflacją

Pozostało 95% artykułu
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach