Sądy wieczystoksięgowe bez należytego zapoznania się z dokumentami stanowiącymi podstawę wpisu do ksiąg wieczystych oddalają wnioski o zmianę właściciela w dziale II danej księgi wieczystej. Nawet nie próbują wyjaśnić niezgodności. Wystarczy drobna rozbieżność i wniosek o wpis jest oddalany. Dzieje się tak, gdy występuje np. niezgodność imienia jednego z rodziców kupujących mieszkanie i np. zamiast dwóch ,,n” w imieniu podane jest jedno.
Sądy wieczystoksięgowe powołują się na zapisy w systemie PESEL SAD, z którego korzystają. Tymczasem jest on systemem wtórnym do treści zawartych w aktach stanu cywilnego, które sądy pomijają. W aktach stanu cywilnego i w dowodzie osobistym kupującego podane są wszystkie prawidłowe dane.
Na dodatek, notariusze nie mają wglądu do systemu PESEL SAD i bazują jedynie na dokumentach źródłowych, którymi są przedstawione, np. odpisach aktów urodzenia, dowodach osobistych.
Czytaj więcej
Notariusze mają wydawać nakazy zapłaty - przewiduje projekt nowelizacji ustawy Prawo o notariacie oraz niektórych innych ustaw. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich, może on pogłębić chaos i poczucie zagubienia konsumentów w niejasnych dla nich procedurach.
Ludzie skarżą się do posłów, a ci interweniują w Ministerstwie Sprawiedliwości i w interpelacjach pytają, czy resortowi znany jest problem i kiedy notariusze uzyskają dostęp (ewentualnie podgląd) do bazy danych PESEL SAD i danych osobowych niezbędnych przy sporządzaniu aktów notarialnych.