Do 5 czerwca studenci uczestniczący w programie Legia Akademicka mogą składać wnioski o odbycie szkolenia praktycznego, które zakończone zostanie przysięgą i uzyskaniem stopnia wojskowego. Z informacji, które przekazało nam biuro do spraw programu „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej”, chodzi o 2,5 tys. studentów z 74 uczelni, którzy w czasie roku akademickiego zaliczyli szkolenie teoretyczne.
Ćwiczenia rozpoczną się 8 sierpnia. Szkolenie podstawowe będzie trwało trzy tygodnie. Po jego zakończeniu studenci otrzymają stopień szeregowego rezerwy. Ci, którzy zdecydują się na udział w szkoleniu podoficerskim zostaną podoficerami rezerwy i otrzymają stopień kaprala. Studenci, którzy uzyskają najlepsze wyniki, będą mogli kontynuować naukę w ramach pięciodniowego szkolenia o specjalności cyberbezpieczeństwo w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu.
Zajęcia obejmują cztery bloki tematyczne: podstawy wychowania obywatelskiego i wojskowego (m.in. regulaminy, dyscyplina wojskowa), szkolenie bojowe (taktyka i szkolenie strzeleckie), szkolenie logistyczne (budowa i eksploatacja sprzętu wojskowego oraz zabezpieczenie logistyczne) oraz szkolenie ogólne (prawne, medyczne). Zajęcia praktyczne w poprzednich latach odbywały się w Centrach Szkolenia Sił Zbrojnych oraz w 22. Batalionie Piechoty Górskiej w Kłodzku.
Legia Akademicka to program skierowany do studentów, zarówno kobiet, jak i mężczyzn, którzy chcą odbyć szkolenie wojskowe, uzyskać stopień i myślą w przyszłości o służbie zawodowej. Program jest realizowany od 2017 roku. Od tego czasu do części teoretycznej zgłosiło się łącznie 9608 studentów z 63 uczelni. Całość szkolenia ukończyło zaś 5107 ochotników.
Z badań przeprowadzonych wśród uczestników pierwszego pilotażowego szkolenia przez Wojskowe Biuro Badań Społecznych wynika, że w zajęciach wojskowych uczestniczyli głównie studenci trzeciego roku, mający średnią ocen co najmniej 4 z poprzedniego semestru (67 proc. wskazań), którzy najczęściej przed podjęciem studiów mieszkali na wsiach (40 proc.). Połowa z nich miała w rodzinie co najmniej jednego żołnierza zawodowego lub rezerwy. Co ciekawe, ponad 40 proc. studentów wcześniej uczestniczyło już w zajęciach strzeleckich. Ponad 80 proc. nie było jednak członkiem organizacji harcerskiej, organizacji proobronnej lub klasy mundurowej. Co czwarty w przyszłości chciałby zostać żołnierzem zawodowym, mniej więcej tyle samo deklarowało chęć wstąpienia do Wojsk Obrony Terytorialnej.