Na granicy z Białorusią zbudujemy fortyfikacje

Premier Donald Tusk zapowiedział wzmocnienie granicy z Białorusią, nie chodzi tylko o wzmocnienie zapory, ale też budowę umocnień inżynieryjnych np. fortyfikacji.

Publikacja: 11.05.2024 11:17

Premier Donald Tusk podczas wypowiedzi dla mediów w Wojskowym Zgrupowaniu Zadaniowym Podlasie w Kara

Premier Donald Tusk podczas wypowiedzi dla mediów w Wojskowym Zgrupowaniu Zadaniowym Podlasie w Karakulach

Foto: PAP/Artur Reszko

Podczas wizyty na terenie przygranicznym premier Donald Tusk spotkał się z żołnierzami ze zgrupowania Podlasie oraz funkcjonariuszami Straży Granicznej oraz policji, którzy pilnują porządku w tym rejonie. - Ta granica jest miejscem wyjątkowym ze względu na presję nielegalnej migracji. Tak naprawdę mamy do czynienia z postępującą wojną hybrydową – powiedział Donald Tusk.

Wzmocnienie granicy ze środków unijnych

Czytaj więcej

Armia po cichu wzmacnia granicę

Przyznał też, że rozmowy dotyczyły wzmocnienia ochrony polskiej granicy w związku z rosnącą presją ze strony reżimu Łukaszenki, ale także agresji Rosji na Ukrainę. - Rozpoczęliśmy intensywnie prace nad nowoczesną fortyfikacją, będzie powstawała na całej polskiej granicy ze wschodu. Jest to granica zewnętrzna nie tylko Polski, ale i Unii Europejskiej. Cała Europa będzie musiała - i wiem, że to uzyskamy - inwestując we wschodnią granicę Polski - podkreślił.

- Nie ma limitów środków, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo Polski. (...) Wszyscy muszą zobaczyć, że jesteście w centrum zainteresowania i wsparcia państwa polskiego - zaznaczył Donald Tusk.

Premier na razie nie podał szczegółów, ale MSWiA opracowało już plan wzmocnienia zapory. Powinna ona zostać uszczelniona do połowy 2025 roku. MSWiA podjęło decyzję o dofinansowaniu ze środków UE projektu Straży Granicznej w kwocie 57,7 mln zł, w tym 43 mln to wkład UE. Rząd ma też deklarację Komisji Europejskiej zwiększenia środków na ochroną zewnętrznych granic, jeszcze w 2024 roku.

Czytaj więcej

Dowódca Operacyjny wyjaśnia, kiedy Polska może strącić rosyjską rakietę

MON ma plan budowy fortyfikacji na granicy

Przypomnijmy, że już w lutym jako pierwsi poinformowaliśmy w „Rzeczpospolitej”,  o planach wzmocnienia polskiej granicy poprzez budowę umocnień inżynieryjnych, w tym schronów. Potwierdził nam to resort obrony narodowej. Informacje są skąpe, bo jak tłumaczyło nam Ministerstwo Obrony Narodowej plany rozbudowy umocnień inżynieryjnych przy granicy są niejawne. „Stanowią one część szeroko rozumianego planu obrony państwa” – informował resort obrony. Mowa była o przygotowaniu zapór fortyfikacyjnych w obrębie dróg, a także gromadzeniu środków inżynieryjnych - zaporowych i fortyfikacyjnych, a także budowie schronów.

Już na początku 2023 r. wojsko rozpoczęło tzw. prewencyjną rozbudowę zabezpieczeń na granicy z Rosją i Białorusią, wtedy na zamkniętych drogach prowadzących do granicy z Rosją i Białorusią wojsko ustawiło żelazne i betonowe zapory tzw. czeskie jeże.

Czytaj więcej

Marek Kozubal: Czeskie jeże przy granicy to za mało

Pytany o wzmocnienie granicy gen. Maciej Klisz, dowódca operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych powiedział kilka tygodni temu „Rz”: – Gdy obecna bariera zostanie poprawiona, zacznie spełniać swoje zadania, ale nie zatrzyma ona ataku zbrojnego. Moim zdaniem w pobliżu granicy powinno się budować zapory inżynieryjne, z punktu widzenia wojska są to sprawy proste i możemy się w to włączyć. Jako państwo powinniśmy tworzyć systemowe warunki do tego, aby utrudniać pokonanie granicy, np. poprzez odpowiednie budowanie dróg rokadowych wzdłuż granicy (wykorzystywanych do przegrupowania wojsk – dop. red.), nasypów, zalesienia terenu, regulację rzek, czyli stwarzanie naturalnych barier. Powinniśmy to robić, gdyż mamy do czynienia z niestabilnym państwem, jakim jest Białoruś.

Podczas wizyty na terenie przygranicznym premier Donald Tusk spotkał się z żołnierzami ze zgrupowania Podlasie oraz funkcjonariuszami Straży Granicznej oraz policji, którzy pilnują porządku w tym rejonie. - Ta granica jest miejscem wyjątkowym ze względu na presję nielegalnej migracji. Tak naprawdę mamy do czynienia z postępującą wojną hybrydową – powiedział Donald Tusk.

Wzmocnienie granicy ze środków unijnych

Pozostało 90% artykułu
Polityka
Tomasz Siemoniak na czele MSWiA. Jakie czekają go wyzwania
Konflikty zbrojne
Pomagają żołnierzom i cywilom. Dlaczego Rosjanie polują na ratowników pola walki?
Konflikty zbrojne
Sondaż. Większość Polaków przeciwna minom. Jak zabezpieczyć wschodnią granicę
Wojsko
Wojsko zaprasza do koszar. Szkolenia dla każdego
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Wojsko
Gen. Maciej Klisz: Jesteśmy na kursie kolizyjnym