Paszport tymczasowy w 20 minut uratuje wakacje. Ważne informacje

Szybki paszport tymczasowy bije rekordy popularności w okresie wakacji. Nic dziwnego - może naprawdę uratować zagraniczny wyjazd osobom, które zapomniały zabrać paszport na lotnisko albo mają nieważny dokument. Oto odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w sprawie tej usługi.

Publikacja: 02.06.2024 11:16

Punkt paszportowy MSWiA na warszawskim lotnisku Okęcie

Punkt paszportowy MSWiA na warszawskim lotnisku Okęcie

Foto: PAP/Leszek Szymański

dgk

Na początek garść podstawowych informacji: usługa oferowana przez MSWiA w punkcie paszportowym na Lotnisku Chopina w Warszawie pozwala obywatelom Polski zdobyć paszport tymczasowy w 20 minut. Taki ekspresowy paszport jest wyrabiany w nagłej sytuacji, np. gdy podróżny zapomni, zgubi paszport lub dowód osobisty lub też został on ukradziony albo posiadany paszport lub dowód utracił ważność. Tymczasowy dokument jest ważny tylko przez określony czas (maksymalnie przez 365 dni), w zależności od indywidualnej sytuacji.

Przy złożeniu wniosku w punkcie na lotniku należy okazać ważny bilet lotniczy.  Nie ma znaczenia, czy wyjazd jest służbowy czy turystyczny. Na miejscu pracownik punktu sprawdza tożsamość osoby, która ubiega się o  paszport. Wykonywane jest też zdjęcie niezbędne do wyrobienia dokumentu.  Wniosek o wydanie paszportu tymczasowego jest generowany elektronicznie, a następnie podpisywany na urządzeniu do składania podpisu.  W przypadku wyrobienia takiego dokumentu dla dzieci, niezbędna jest zgoda obojga rodziców. Opłata za wyrobienie paszportu tymczasowego wynosi 30 zł. Płatność odbywa się wyłącznie kartą płatniczą.

Punkt paszportowy znajduje się na poziomie odlotów w strefie ogólnodostępnej Terminalu A Lotniska Chopina w Warszawie i jest czynny od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:00-20:00. Od jego otwarcia  w kwietniu 2023 r., wydano tam już ponad 16 tys. paszportów tymczasowych.

MSWiA wspólnie z Lotniskiem Chopina przygotowały dla podróżnych pomocne odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o paszport tymczasowy.

Pytania i odpowiedzi o paszport tymczasowy (Q&A)

Czy dziecko, które leci samo, może wyrobić paszport tymczasowy?

 Nie. W imieniu osoby małoletniej, wniosek o wydanie paszportu tymczasowego może złożyć matka, ojciec, opiekun prawny lub kurator. Wymagana jest zgoda obojga rodziców na wydanie paszportu tymczasowego. 

Czy dziecko musi mieć PESEL, żeby wyrobić paszport?

 Tak. W punkcie na Lotnisku Chopina nie jest nadawany numer PESEL. 

Q&A

Foto: rp.pl/Weronika Porębska

Od jakiego wieku można samodzielnie wyrobić paszport tymczasowy?

 Możliwość samodzielnego złożenia wniosku o wydanie paszportu tymczasowego dotyczy osób, które ukończyły 18. rok życia. 

Paszport dla dziecka - złożyłem wniosek w urzędzie, ale nie wiem, czy się wyrobią z wydrukiem. Czy mogę ubiegać się o tymczasowy na Lotnisku Chopina?

 Tak, pod warunkiem, że dziecko posiadało wcześniej dokument tożsamości z numerem PESEL (paszport lub dowód osobisty). 

Lecę z innego lotniska niż Lotnisko Chopina, czy mogę ubiegać się o wyrobienie paszportu?

 Tak, wyrobienie paszportu tymczasowego jest możliwe również w sytuacji, kiedy wylot zaplanowany jest z innego lotniska w kraju.   

Wylatuję za kilka dni. Czy mogę już dziś ubiegać się o wydanie paszportu tymczasowego?

 Nie. Wniosek o wydanie paszportu tymczasowego na Lotnisku Chopina można złożyć nie wcześniej niż dwa dni robocze przed zaplanowaną datą wylotu. 

Lecę w niedzielę/wcześnie rano - kiedy mogę wyrobić paszport?

 W punkcie na Lotnisku Chopina można otrzymać paszport tymczasowy nie wcześniej niż dwa dni robocze przed zaplanowaną datą wylotu. W tej sytuacji, wniosek można złożyć w czwartek lub piątek (o ile, nie są to dni ustawowo wolne od pracy).  

Będę w Warszawie, a tydzień później lecę z Gdańska. Czy mogę wyrobić paszport podczas mojego pobytu?

 Nie. W punkcie na Lotnisku Chopina można otrzymać paszport tymczasowy nie wcześniej niż dwa dni robocze przed zaplanowaną datą wylotu. 

Lecę do Schengen, mam dowód osobisty, ale chciałbym także wyrobić paszport, żeby w razie czego mieć ze sobą dwa dokumenty. Czy mogę w takiej sytuacji wyrobić paszport? 

 Nie. 

Dlaczego dostępna jest płatność wyłącznie kartą?

 W punkcie na Lotnisku Chopina dostępna jest płatność wyłącznie kartą z uwagi na bezpieczeństwo obrotu środkami finansowymi. 

Czy do wyrobienia paszportu tymczasowego potrzebny jest adres zameldowania? Czy wystarczy adres zamieszkania?

 Do wydania paszportu tymczasowego na Lotnisku Chopina nie jest wymagany adres zameldowania. Konieczne jest jednak wskazanie adresu do korespondencji. 

Mieszkam na stałe poza granicami Polski, czy mogę wyrobić paszport tymczasowy na lotnisku?

 Tak, pod warunkiem posiadania wcześniej polskiego dokumentu tożsamości zawierającego numer PESEL (paszport lub dowód osobisty) oraz potwierdzenia wszystkich niezbędnych danych do wydania paszportu tymczasowego. 

Co decyduje o tym, jak długo ważny jest paszport?

 Okres ważności paszportu tymczasowego jest dostosowywany do indywidualnych okoliczności, tj. do długości planowanego pobytu za granicą. 

Czy wpuszczą mnie do Turcji na ten paszport?

 Tak. Paszport tymczasowy umożliwia wjazd na terytorium Turcji. Przed każdą podróżą zachęcamy jednak do zapoznania się z informacjami zamieszczonymi w portalu dla podróżujących.  

W internecie było napisane, że mój kraj docelowy nie akceptuje paszportów tymczasowych. Czy z tym wyrobionym na lotnisku mogę polecieć?

 Nie.  

Czy mogę otrzymać paszport tymczasowy na Lotnisku Chopina jeżeli w drodze na lotnisko zgubiłem dowód osobisty?

 Tak, pod warunkiem potwierdzenia wszystkich niezbędnych danych do wydania paszportu tymczasowego. 

Na lotnisku okazało się, że nie mam żadnego dokumentu ze sobą, czy będę mógł wyrobić paszport tymczasowy? 

 Tak, pod warunkiem posiadania uprzednio dokumentu tożsamości zawierającego numer PESEL (paszport lub dowód osobisty) oraz potwierdzenia wszystkich niezbędnych danych do wydania paszportu tymczasowego.  

Dostałem informację, że mój paszport jest do odebrania w urzędzie, ale nie zdążę pojechać po niego przed wylotem. Czy mogę wyrobić paszport tymczasowy na lotnisku? 

 Tak, jeżeli informacja o gotowości paszportu do odbioru  pojawiła się przed samym wylotem. W przeciwnym razie, należy odebrać gotowy dokument w urzędzie. 

Posiadam przy sobie paszport, ale okazało się, że jego termin ważności jest krótszy niż wymagają tego przepisy kraju, do którego lecę. Czy mogę otrzymać paszport tymczasowy na Lotnisku Chopina przed odlotem?

 Tak. W tej sytuacji, w punkcie na Lotnisku Chopina może zostać wydany paszport tymczasowy z terminem ważności umożliwiającym zrealizowanie zaplanowanej podróży. 

Czy w punkcie wydawania paszportów tymczasowych otrzymam paszport dziesięcioletni?

 Nie. 

Wyrobiłem paszport tymczasowy na wylot do Wielkiej Brytanii, ale teraz lecę na wakacje i znowu potrzebuję paszportu, czy mogę jeszcze raz wyrobić na Lotnisku Chopina?

 Nie. Możliwość ponownego otrzymania paszportu tymczasowego na Lotnisku Chopina dotyczy wyłącznie sytuacji, w których osoba po wydaniu dla niej paszportu tymczasowego, uzyskała w późniejszym terminie paszport biometryczny, ale przed zaplanowaną kolejną podróżą, dokument ten został uszkodzony / zniszczony lub utracony.  

W piątek wzięłam ślub (zmieniłam nazwisko), a w poniedziałek lecę na wakacje poza Schengen. Czy mogę wyrobić paszport tymczasowy na panieńskie nazwisko, jeśli jeszcze akt ślubu nie został dostarczony przez księdza do urzędu? 

 Dokument tożsamości (dowód osobisty, paszport) traci ważność z dniem następującym po upływie 120 dni od dnia dokonania w rejestrze PESEL zmiany danych zawartych w dokumencie tożsamości. W tym okresie, dopuszczalne jest posługiwanie się dokumentem zawierającym poprzednie nazwisko. 

Nie posiadam przy sobie zdjęcia do paszportu. Gdzie mogę je wykonać?

 Zdjęcie do paszportu tymczasowego może zostać wykonane w punkcie wydawania paszportów tymczasowych na Lotnisku Chopina. 

Na początek garść podstawowych informacji: usługa oferowana przez MSWiA w punkcie paszportowym na Lotnisku Chopina w Warszawie pozwala obywatelom Polski zdobyć paszport tymczasowy w 20 minut. Taki ekspresowy paszport jest wyrabiany w nagłej sytuacji, np. gdy podróżny zapomni, zgubi paszport lub dowód osobisty lub też został on ukradziony albo posiadany paszport lub dowód utracił ważność. Tymczasowy dokument jest ważny tylko przez określony czas (maksymalnie przez 365 dni), w zależności od indywidualnej sytuacji.

Pozostało 94% artykułu
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach