W Rządowym Centrum Legislacji opublikowano we wtorek projekt rozporządzenia w sprawie wzoru dowodu osobistego, jego wydawania i odbioru oraz utraty, uszkodzenia, unieważnienia i zwrotu. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji jest zobligowany do jego wydania na podstawie ustawy o dowodach osobistych, zmienionej ustawa z 26 maja 2023 r. o aplikacji mObywatel (Dz. U. poz. 1234).
"Zmiany te, obok niezbędności zastąpienia dotychczasowego rozporządzenia nowym aktem wykonawczym, determinują również konieczność dostosowania poszczególnych rozwiązań zawartych w dotychczasowym rozporządzeniu do nowego podejścia w zakresie procesu wnioskowania o dowód osobisty i jego odbioru. "– wyjaśnia MSWiA w uzasadnieniu projektu.
Czytaj więcej
W ostatnim czasie w serwisie mObywatel.gov.pl wprowadzono możliwość zastrzeżenie numeru PESEL. Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało we wtorek o trzech nowych e-usługach w aplikacji mObywatel.
Projekt rozporządzenia eliminuje z obrotu prawnego wzory wniosku o wydanie dowodu osobistego oraz formularza odbioru dowodu osobistego, a także dostosowuje dotychczasowe rozwiązania do zmian wynikających z ustawy o aplikacji mObywatel. Chodzi m.in. o rozszerzenie możliwości ubiegania się o dowód osobisty za pomocą e-usługi na obywateli powyżej 12. roku życia. Osoby te będą mogły wnioskować o dowód osobisty poprzez e-usługę, lecz po złożeniu wniosku o wydanie dowodu osobistego drogą elektroniczną będą musiały zgłosić się do organu gminy, celem złożenia i odwzorowania podpisu własnoręcznego za pomocą dedykowanego do tego celu urządzenia (tzw. signature pad) oraz pobrania odcisków palców.
Oto zmiany, które przewiduje projekt MSWiA: