O saunowych wtorkach dla pań we wrocławskim aquaparku zrobiło się głośno kilka lat temu. Sprawą zainteresował się m.in. rzecznik praw obywatelskich. Dlaczego mężczyźni nie mogą korzystać z sauny we wrocławskim Aquaparku? Czy to jest zgodne z zasadą równego traktowania? W 2018 r. o wyjaśnienia RPO poprosił UOKiK i spółkę Wrocławski Park Wodny SA.
Rzecznik podjął postępowanie wyjaśniające w tej sprawie, bowiem miał wątpliwości, czy taka praktyka nie jest przejawem dyskryminacji ze względu na płeć w dostępie do usług oferowanych publicznie.
Jak przypomniał, ustawa z 3 grudnia 2010 r. o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania (Dz. U. z 2016 r. poz. 1219) zakazuje dyskryminacji w zakresie dostępu i warunków korzystania z usług, jeżeli są one oferowane publicznie. Odmienne traktowanie ze względu na płeć jest dozwolone, jeżeli zapewnienie usług wyłącznie lub głównie dla przedstawicieli jednej płci jest obiektywnie i racjonalnie uzasadnione celem zgodnym z prawem, a środki służące realizacji tego celu są właściwe i konieczne.
- Zatem w każdym przypadku odmiennego traktowania klientów ze względu na ich płeć należy wykazać, że taka praktyka służy osiągnięciu celu zgodnego z prawem, a podejmowane działania są odpowiednie i proporcjonalne do założonego celu - zauważył RPO.
W jego ocenie działanie przedsiębiorcy jako sprzeczne z prawem i dobrymi obyczajami, może zostać uznane za naruszające zbiorowe interesy konsumentów.