Zgodnie z art. 162 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego sąd przyznaje opiekunowi za sprawowanie opieki, na jego żądanie, wynagrodzenie okresowe albo jednorazowe w dniu ustania opieki lub zwolnienia go od niej.
Wynagrodzenia nie przyznaje się, jeżeli nakład pracy opiekuna jest nieznaczny lub sprawowanie opieki związane z pełnieniem funkcji rodziny zastępczej albo też czyni zadość zasadom współżycia społecznego.
Czytaj więcej
W opiece zdrowotnej nie ma miejsca na żadną formę dyskryminacji. Prawo do opieki zdrowotnej przysługuje Ci bez względu na to, kim jesteś, kogo kochasz, jakiego jesteś wyznania czy narodowości - czytamy na rządowym portalu pacjent.gov.pl.
Rzecznik praw obywatelskich pisze do ministra sprawiedliwości, że wpływają do niego wnioski o zmianę prawomocnych orzeczeń sądowych, w których wniosek o przyznanie wynagrodzenia został oddalony, ponieważ sąd uznał, że opieka czyni zadość zasadom współżycia społecznego. Sądy uznawały, że naturalne i powszechne jest, że najpierw to rodzice dbają o wychowanie i utrzymanie swoich dzieci, a z czasem – kiedy oni sami wymagają wsparcia – to dzieci udzielają im pomocy.
Zdarzało się to nawet w sprawach, gdy podopieczny wymagał 24-godzinnej opieki, co wymuszało rezygnację opiekuna z pracy zarobkowej, nie miał czasu na odpoczynek, na własne życie.