Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną spółki, której fiskus odmówił stwierdzenia nieważności decyzji ostatecznej w CIT.
Powodem domagania się unieważnienia decyzji było przekonanie spółki, że postępowanie kontrolne i podatkowe w jej sprawie zostało przeprowadzone z rażącym naruszeniem prawa. Konkretnie chodziło o to, że w okresie, kiedy było prowadzone postępowanie i doręczane decyzje, spółka nie miała żadnych władz.
Czytaj więcej
Niska jakość przepisów podatkowych wymusza odpowiedź na pozornie absurdalne pytanie: czy po wznowieniu postępowania i uchyleniu dotychczasowej decyzji organ ma powielać swoje ewentualne błędy wydając „nową” decyzję? Wydaje się, że jeśli ujawniła się przesłanka do wznowienia postępowania i organ uchylił ostateczną decyzję w całości to wydając „nową” decyzję nie jest związany ani poglądami prawnymi zawartymi w uchylonej „starej” decyzji ani nawet prawomocnym wyrokiem sądowym, który oddalił skargę na uchyloną w wyniku wznowienia decyzję. Niestety bardzo często prezentowane jest inne stanowisko organów podatkowych i sądów administracyjnych.
Fiskus nieprawidłowości się nie dopatrzył i spór trafił na wokandę. Spółka nic jednak nie wskórała. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku oddalił jej skargę, a NSA to rozstrzygnięcie podtrzymał.
NSA przypomniał, że stwierdzenie nieważności służy eliminowaniu z obrotu prawnego decyzji ostatecznych dotkniętych najpoważniejszymi wadami. Katalog takich wad jest zamknięty.