Boeing ruszył po miliardy dolarów. Ogromna oferta na rynku

Boeing ogłosił wyprzedaż akcji o wartości blisko 19 mld dolarów. To jedna z największych takich wyprzedaży na rynkach globalnych.

Publikacja: 28.10.2024 15:42

Boeing ruszył po miliardy dolarów. Ogromna oferta na rynku

Foto: Bloomberg

Uzyskane w ten sposób pieniądze mają zasypać potężne luki w finansach największego amerykańskiego eksportera. Boeing nie tylko ponosi straty z bieżącej działalności operacyjnej, ale i cierpi z powodu trwającego już ponad miesiąc strajku mechaników w stanie Waszyngton. Gdzie były budowane bestsellery — B737 MAX oraz B777.

Boeing wyprzedaje akcje. Ratunek dla lotniczego giganta

W poniedziałek, 28 października rano, jeszcze przed otwarciem giełdy nowojorskiej Boeing poinformował o wyprzedaży 90 mln akcji zwykłych oraz wartych 5 mld dol. papierów znajdujących się w zarządzaniu depozytariuszy.

Na przeprowadzenie tych transakcji Boeing otrzymał zgodę US Securities and Exchange Commission, która zgodziła się na wyprzedaż akcji i obligacji na łączną kwotę 25 mld dol. Niezależnie od tego koncern wynegocjował sobie linię kredytową, która umożliwia mu dostęp do kolejnych 10 mld dol., które pozwolą mu „nawigować w bardzo wymagającym środowisku”.

Czytaj więcej

Upadła jedna z najstarszych linii lotniczych na świecie. Czesi są niepocieszeni

Ze sprzedaży akcji zwykłych koncern powinien uzyskać prawie 14 mld dol., biorąc pod uwagę ich kurs z ostatniego piątku 25 października, czyli 155,1 dol. Będzie to największa taka wyprzedaż od 2020 roku, kiedy to SoftBank Group pozbył się udziałów w T-Mobile US.Inc.

Głównym doradcą przy tej operacji finansowej jest PJT Partners — poinformował Boeing w komunikacie. Natomiast sprzedażą akcji mają zarządzać Goldman Sachs, BofA Securities, Citigroup , J.P. Morgan , Wells Fargo Securities, BNP Paribas, Deutsche Bank Securities, Mizuho, Morgan Stanley, RBC Capital Markets i SMBC Nikko .

Jak zareagowały rynki na wyprzedaż akcji Boeinga?

Jeszcze przed otwarciem giełdy w Nowym Jorku akcje Boeinga podrożały o 0,9 proc. Zdaniem inwestorów taki zastrzyk finansowy przyniesie stabilizację po spadku notowań o 40 proc. od początku 2024 roku.

Jak wyliczył Bloomberg, poniedziałkowa oferta może przynieść Boeingowi nawet 21,8 mld dol. gotówki. Nie mówiąc o tym, że wyraźnie odsuwa w czasie potencjalne zagrożenie pogorszenia ratingu. Byłoby to nie tylko deprymujące, ale znacznie zwiększyłoby koszty obsługi długu sięgającego dzisiaj już 53 mld dol.

Według kalkulacji rynkowych Boeing do końca tego roku będzie potrzebował jeszcze ok 4 mld dol. w gotówce. To z kolei oznacza, że jego zasoby zmniejszyły się w tym roku o 14 mld dol.

Przy tym nikt nie łudzi się, że Boeing szybko powróci do zysków. W każdym razie nie ma szans, aby wydarzyło się to w I połowie 2025 roku. Nadzieja jest jedynie w tym, że powróci produkcja B737 MAX, najbardziej dochodowego produktu w portfelu Boeinga. To ustabilizowałoby choć trochę sytuację, a linie lotnicze mogłyby znów odbierać samoloty.

Kiedy zakończy się strajk w Boeingu?

W ostatnim tygodniu, we środę, 23 października mechanicy z fabryki w Renton pod Seattle odrzucili ofertę pracodawcy, który oferował im podwyżkę w wysokości 35 proc. rozłożoną na 4 lata. Do tego jeszcze każdy z 33 tys. zatrudnionych i należących do związku mechaników miałby otrzymać wart 7 tys. dol. bonus w momencie podpisania porozumienia z pracodawcą. Boeing zgodził się także na dofinansowanie do funduszu, z którego są wypłacane odprawy dla mechaników odchodzących na emerytury. 64 proc. związkowców głosowało za odrzuceniem tej oferty i domagają się przywrócenia pełnego programu emerytalnego, który Boeing zlikwidował w 2014 roku. Wtedy nie było dla tej decyzji żadnego finansowego uzasadnienia.

Zarząd Boeinga jest teraz pod ścianą, ale nie jest jedynym w USA, który taki fundusz wypowiedział. Zrobiły to także General Motors i Ford i żadne strajki nie zmieniły decyzji zarządów, a związkowcy musieli się z tym pogodzić.

Zapowiedziano już zwolnienie 10 proc. załogi Boeinga, czyli ok 17 tys. pracowników wszystkich szczebli. Pierwsze wypowiedzenia mają zostać doręczone jeszcze w listopadzie. Kolejne w grudniu.

Zredukowane zostały fundusze na podróże i usługi doradcze. A prezes Kelly Ortberg zapowiedział, że dokona drobiazgowego przeglądu wszystkich form działalności Boeinga, właśnie pod kątem możliwych cięć kosztów.


Uzyskane w ten sposób pieniądze mają zasypać potężne luki w finansach największego amerykańskiego eksportera. Boeing nie tylko ponosi straty z bieżącej działalności operacyjnej, ale i cierpi z powodu trwającego już ponad miesiąc strajku mechaników w stanie Waszyngton. Gdzie były budowane bestsellery — B737 MAX oraz B777.

Boeing wyprzedaje akcje. Ratunek dla lotniczego giganta

Pozostało 91% artykułu
Transport
Zdesperowani Rosjanie szukają samolotów. Proszą o pomoc Kuwejt i Katar
Transport
Będzie co przenosić do CPK. Rekordy na Lotnisku Chopina
Transport
Wielkie cięcia w Boeingu. Na początek do zwolnienia ci, którzy strajkowali
Transport
Są plany rozbudowy Lotniska Chopina, ale bez wielkiego rozmachu
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Transport
Jedwabny Szlak w Ameryce Południowej. Chiński megaport w Peru