Zwycięski spektakl to autorska adaptacja bestsellerowej książki Mateusza Pakuły, mocny głos w sprawie eutanazji oparty na wstrząsającej historii ojca Pakuły, który umierał na raka w realiach pandemii i bezdusznej służby zdrowia. Mocna polemika ze stanowiskiem Kościoła katolickiego.
I nagroda powędrowała do twórców i wykonawców spektaklu „1989” Katarzyny Szyngiery, Mirosława Wlekłego i Marcina Napiórkowskiego (koprodukcja Teatru im. Słowackiego w Krakowie i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego) za musical o ludziach Solidarności nawołujący, by Polacy przed jesiennymi wyborami się obudzili.
Czytaj więcej
Krzysztof Głuchowski, dyrektor Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, został laureatem X edycji Nagrody im. Zygmunta Hübnera CZŁOWIEK TEATRU.
II nagrodę otrzymali twórcy i wykonawcy spektaklu „Mała piętnastka – legendy pomorskie” o utonięciu harcerek w jeziorze Gardno, autorstwa Tomasza Mana (nagrodzony również za reżyserię) z Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku. Ten teatr został też uhonorowany nagrodą komisji selekcyjnej za polskie prapremiery.
III nagrodę otrzymał zespół spektaklu „Ja goryl, Ty człowiek” Elżbiety Chowaniec w reżyserii Marka Zákosteleckiego z Opolskiego Teatru Lalki i Aktora im. Smolki. To historia gorylicy Koko, która językiem migowym porozumiewała się z ludźmi.