Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 8 na 9 marca Rosja przeprowadziła atak rakietowy na Ukrainę.
Kończymy relację
O najnowszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
Prezydent Duda: Polska gotowa przekazać Ukrainie myśliwce MiG-29
Prezydent RP Andrzej Duda zapowiedział, że Polska jest gotowa przekazać Ukrainie myśliwce MiG-29, które ukraińskie wojsko będzie mogło natychmiast wykorzystać na polu walki.
Takie oświadczenie wygłosił Duda w rozmowie z CNN,
- Resztę MiG-29, które mamy w Polsce i służą teraz w naszych siłach powietrznych – jesteśmy gotowi dostarczyć te samoloty i jestem pewien, że Ukraina byłaby gotowa do ich natychmiastowego użycia – powiedział Andrzej Duda.
Raport: "Rosja będzie coraz bardziej uzależniona od niekonwencjonalnych środków militarnych"
Amerykański wywiad uważa, że odbudowa sił zbrojnych zajmie lata, więc Rosja stanie się „jeszcze bardziej zależna od zdolności nuklearnych, cybernetycznych i kosmicznych”.
Czytaj więcej
Rosja będzie coraz bardziej uzależniona od niekonwencjonalnych środków militarnych i będzie z większym prawdopodobieństwem wykorzystywać je do realizacji swoich celów w kontekście znacznych strat w siłach konwencjonalnych podczas wojny z Ukrainą - twierdzi amerykański wywiad.
Generał pułkownik Ołeksandr Syrski trzeci raz w Bachmucie w ciągu tygodnia
Jeden z najwyższych dowódców wojskowych Ukrainy odwiedził Bachmut po raz trzeci w ciągu niecałego tygodnia. Generał pułkownik Ołeksandr Syrski zamieścił w środę na swoim nowo założonym oficjalnym koncie na Telegramie wideo z Bachmutu.
Syrski, który jest drugim najwyższym rangą generałem, powiedział, że jego ludzie robią wszystko, co w ich mocy, aby zapewnić, że siły rosyjskie wykonają niewłaściwy ruch.
"Zugzwang w szachach to sytuacja, w której każdy ruch gracza prowadzi do pogorszenia jego pozycji” – czytamy we wpisie. „Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby w tej wojnie wróg znalazł się w takiej sytuacji”.
Zelenski: Przyszłość ONZ decyduje się teraz na Ukrainie
Po spotkaniu z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem 8 marca prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że o przyszłości Organizacji Narodów Zjednoczonych decyduje się teraz na Ukrainie, ponieważ Kijów „broni celów i zasad Karty Narodów Zjednoczonych”.
Zełenski i Guterres rozmawiali o kwestiach bezpieczeństwa, realizacji ukraińskiej formuły pokojowej, sposobach powrotu tysięcy Ukraińców przymusowo przesiedlonych do Rosji oraz o utworzeniu specjalnego trybunału dla osądzenia rosyjskich zbrodni.
Szefowa wywiadu USA: Rosja może się przestawić na obronę
- Rosja może przejść na strategię utrzymywania i obrony istniejących pozycji, ponieważ brakuje jej amunicji i żołnierzy -powiedziała Avril Haines, dyrektor wywiadu narodowego USA, cytowana przez New York Times .
Czytaj więcej
Dyrektor Wywiadu Narodowego Avril Haines powiedziała przed senacką Komisją Wywiadu, że z powodu braków amunicji i żołnierzy Rosja może zmienić strategię na obronę istniejących pozycji.
Trump snuje teorie w kwestii wpływu na przebieg wojny Rosji z Ukrainą
Trump powiedział w wywiadzie dla Fox News, że mógł „pozwolić” Rosji na okupację części Ukrainy, aby uniknąć wojny. Stacja wycięła tę część wypowiedzi byłego prezydenta.
"Mogłem negocjować. W najgorszym przypadku mogłem zawrzeć umowę, aby coś przejąć, są pewne obszary, które są obszarami rosyjskojęzycznymi" - cytuje The Daily Beast usunięty fragment.
Zełenski dziękuje protestującym w Gruzji
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował gruzińskim protestującym za obecność ukraińskiej flagi podczas manifestacji.
Czytaj więcej
Chcę podziękować wszystkim, którzy w tych dniach trzymają ukraińskie flagi na placach i ulicach Gruzji - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. - To jest szacunek dla Ukrainy, a ja wyrażam mój szczery szacunek dla Gruzji.
Zidentyfikowano żołnierza rozstrzelanego przez Rosjan
Ukraińskim obrońcą rozstrzelanym przez wojska rosyjskie po słowach„Chwała Ukrainie” okazał się Oleksandr Maciewski, ukraiński wojskowy z Niżyna w obwodzie czernihowskim.
Poinformował o tym Północny Oddział Obwodowy Wojsk Obrony Terytorialnej Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku
Egzekucję ukraińskiego żołnierza sfilmowali Rosjanie i zamieścili w sieci. Nagranie jest według strony ukraińskiej dowodem na zbrodnię wojenną.
Rosja importuje amerykańskie produkty via Chiny
Nord Stream przechodzi do przeszłości
Udziałowcy o tym wiedzą. Najpierw niemiecki Wintershall Dea spisał swoje udziały. Teraz zrobiła to niderlandzka firma Gasunie.
Czytaj więcej
Po 12 latach tłoczenia gazu z Rosji do Niemiec i dalej na zachód Europy, rosyjska broń gazowa - gazociąg Nord Stream, przechodzi do przeszłości. Udziałowcy o tym wiedzą. Najpierw niemiecki Wintershall Dea spisał swoje udziały. Teraz zrobiła to niderlandzka firma Gasunie.
Rząd Łotwy przekazał Ukrainie pierwszą partię samochodów skonfiskowanych pijanym kierowcom
Socjaldemokraci w Europie deklarują trwałe poparcie dla Ukrainy
Liderzy dziewięciu partii socjaldemokratycznych w Europie zadeklarowali niezachwiane poparcie dla obrony Ukrainy przed rosyjską inwazją i rozmawiali o przyszłym bezpieczeństwie Europy.
Socjaldemokraci z Niemiec, Litwy, Czech, Ukrainy, Polski, Szwecji, Słowenii, Finlandii i Chorwacji spotkali się w Warszawie na dwudniowej konferencji na temat wojny i jej wpływu na politykę europejską.
Estoński pomysł na wzmocnienie sankcji
Minister spraw zagranicznych Estonii Urmas Reinsalu jest zdania, że radykalne obniżenie pułapu cenowego to krok, który w widoczny i odczuwalny sposób ograniczyłby zdolność Rosji do finansowania wojny na Ukrainie.
Czytaj więcej
Estonia proponuje Brukseli obniżenie o połowę górnej granicy pułapu ceny rosyjskiej ropy, a także nowe sankcje wobec rosyjskiej bankowości i gazu. Wzmocni to szybko efekt restrykcji, uderzając silniej w finanse Kremla.
Wielka Brytania otworzy bazę wojskową w północnej Norwegii
Baza znajduje się około 65 kilometrów od norweskiego miasta Tromsø, została otwarta na 10 lat. Bedą tam stacjonować jednostki Royal Marines.
Rosjanie nie przestają szturmować Bachmutu
Ukraińskie wojsko przyznało, że siły rosyjskie nadal posuwają się naprzód w Bachmucie. Sztab Generalny w środowym wieczornym komunikacie poinformował, że wojsko ukraińskie było w stanie zatrzymać siły Moskwy w kilku obszarach w mieście i wokół niego.
W środę armia rosyjska dokonała 22 nalotów na Bachmut i niemal 30 ostrzałów z systemów rakietowych.
Nie żyje kolejny rosyjski miliarder
Nieoficjalną przyczyną śmierci Griszyna ma być udar, którego doznał miesiąc temu, do którego dołączyła się sepsa. Niektóre media jednak dopisują nazwiska miliardera do listy bogatych Rosjan, których w ostatnich miesiącach dotknęła nagła śmierć.
Czytaj więcej
Media poinformowały o śmierci rosyjskiego miliardera, byłego współwłaściciela RosEvroBank Siergieja Griszyna. Zmarł 6 marca w wieku 56 lat.
W Bachmucie pozostaje mniej niż 4000 mieszkańców
Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk poinformowała, że w oblężonym Bachmucie, przed wojną zamieszkałym przez 70-tys. populację, pozostaje obecnie mniej niż 4 tys. cywilów.
"Każdego dnia Ukrainki przybliżają nasze zwycięstwo"
"W Międzynarodowym Dniu Kobiet chcę podkreślić waleczność i odwagę ukraińskich kobiet. Są ze stali i dają naszemu społeczeństwu siłę do dalszej walki" - napisała Emine Dżeppar, wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy.
W przyszłym tygodniu Rosja omówi odnowienie umowy zbożowej z Morza Czarnego
Wysoki rangą urzędnik ONZ ds. handlu spotka się w przyszłym tygodniu z przedstawicielami Rosji, aby omówić przedłużenie umowy umożliwiającej bezpieczny przepływ statków przewożących zboże z Ukrainy przez Morze Czarne.
Według rzecznika ONZ Rebeca Grynspan spotka się z przedstawicielami Kremla w Genewie. Wcześniej w środę sekretarz generalny ONZ António Guterres powiedział dziennikarzom, że odnowienie umowy na zboże jest „krytycznie ważne”, ponieważ Ukraina jest tradycyjnie jednym z największych eksporterów na świecie.
Czeska policja szuka objętego sankcjami konia Kadyrowa
Zazou, rasowy koń wart około 18 000 dolarów, zniknął w nocy z soboty na niedzielę ze stadniny Darhorse w pobliżu miejscowości Roudnice nad Labem, 50 km na północ od Pragi.
Czytaj więcej
Policja w Czechach poszukuje informacji na temat skradzionego konia wyścigowego, który należy do czeczeńskiego watażki Ramzana Kadyrowa.
Prezydent Polski wzywa do szkolenia ukraińskich pilotów do obsługi myśliwców F-16
Prezydent Andrzej Duda jest w Abu Zabi z pierwszą dwustronną wizytą w Polsce od 13 lat, aby ostrzec przywódców Emiratów przed rosyjską propagandą i opowiedzieć, jak wygląda sytuacja na Ukrainie z „bardzo bliskiej perspektywy”.
Prigożyn nie wystąpi o anulowanie nałożonych na siebie sankcji
Jeśli chodzi o sankcje wobec mnie i sankcji wobec PMC Wagner, nie zamierzam ich kwestionować i uważam, że w tej chwili są one nałożone całkiem rozsądnie” – powiedział w oświadczeniu cytowanym przez AFP.
Czytaj więcej
Szef rosyjskiej Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn zapowiedział, że nie będzie się odwoływał od nałożonych na niego sankcji UE i że są one uzasadnione.
Państwa NATO przekazały Ukrainie pomoc o wartości 150 mld euro
Od początku wojny państwa członkowskie NATO udzieliły Ukrainie pomocy w wysokości 150 miliardów euro - powiedział 8 marca sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
65 miliardów w tej kwocie przeznaczono na pomoc wojskową.
Chiny będą nadal współpracować z Rosją pomimo „globalnego sprzeciwu”
W raporcie powiązanym z dorocznym przesłuchaniem w sprawie światowych zagrożeń dla bezpieczeństwa USA, firmy wywiadowcze stwierdziły, że Chiny będą nadal współpracować z Moskwą dyplomatycznie, wojskowo i ekonomicznie.
W raporcie stwierdzono, że Rosja prawdopodobnie nie dąży do konfliktu z USA i NATO, ale wojna na Ukrainie niesie ze sobą „wielkie ryzyko”, że tak się stanie.
Z 16 milionów Ukraińców, którzy uciekli z Ukrainy do UE, większość wróciła do kraju
Europejska komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson powiedziała, że Ukraińcy wrócili do domu nie dlatego, że rzekomo nie są mile widziani na terytorium UE, ale aby uczestniczyć w ruchu oporu wobec rosyjskiej agresji i kontynuowania pracy na Ukrainie.
SBU blokuje media społecznościowe ułatwiające uniknięcie mobilizacji
Dotyczy to na kanale na Telegramie, dostarczały informacji o miejscu pobytu oficerów poborowych, co umożliwiało unikniecie otrzymania wezwania..
Czytaj więcej
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała, że zablokowała 26 kanałów Telegramu, które pomagały mężczyznom w wieku wojskowym uniknąć mobilizacji.
Eksplozje w Enerhodarze
Świadkowie informują o wybuchach w Enerhodarze, w mieście, w pobliżu którego znajduje się Zaporoska Elektrownia Jądrowa.
Dwa statki transportowe wyruszyły w styczniu z Iranu do Rosji. Na pokładzie miała być broń
Stacja Sky News informuje, że Rosjanie za gotówkę mieli kupić około 100 milionów naboi około 300 tys. pocisków.
Czytaj więcej
Iran potajemnie dostarczył duże ilości pocisków, rakiet i amunicji moździerzowej do Rosji na wojnę na Ukrainie i planuje wysłać więcej - informuje Sky News.
Ukraińcy ostrzelali kolumnę rosyjskiego sprzętu w rejonie okupowanego Enerhodaru
Zełenski: Ukraina musi odzyskać Zaporoską Elektrownię Jądrową. To kwestia globalnego bezpieczeństwa
Podczas konferencji prasowej z odwiedzającym Kijów sekretarzem generalnym ONZ, Antonio Guterresem, Wołodymyr Zełenski mówił, że jego rozmowa z szefem ONZ dotyczyła m.in. "rosyjskiego szantażu atomowego i przywrócenia bezpieczeństwa we wszystkich ukraińskich elektrowniach atomowych, (...) w szczególności w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej". - Zaporoska Elektrownia Jądrowa musi wrócić pod pełną kontrolę Ukrainy - to kwestia globalnego, a nie tylko ukraińskiego, bezpieczeństwa - dodał.
Premier Ukrainy, Denys Szmyhal, rozmawiał z wiceszefem KE Maroszem Szefczoviczem
Rozmowa dotyczyła kolejnych kroków na drodze do integracji Ukrainy z UE oraz odtworzenia ukraińskiego sektora energetycznego.
Na Białorusi rozległ się alarm powietrzny
W Maczuliszczach, w pobliżu Mińska, mieście, gdzie znajduje się lotnisko, na którym niedawno doszło do ataku na rosyjski latający radar A-50, w środę, ok. 13:40 czasu lokalnego miał rozlec się alarm powietrzny, który trwał 3-4 minuty.
Ukraińska Gwardia Narodowa zestrzeliła rosyjski samolot szturmowy Su-25 bronią z Polski
Żołnierze ukraińskiej Gwardii Narodowej za pomocą produkowanej przez Mesko ręcznej przeciwlotniczej wyrzutni rakietowej Piorun zestrzelili rosyjski samolot szturmowy Su-25.
Sekretarz generalny NATO spodziewa się zdobycia Bachmutu przez Rosjan
- Tam, gdzie Rosji brakuje jakości, nadrabia ilością - stwierdził Jens Stoltenberg opisując przebieg walk o Bachmut, gdzie Rosjanie ponoszą duże straty, ale mimo to rzucają kolejne jednostki do szturmu na ukraińskie pozycje.
Czytaj więcej
- Spotykamy się w krytycznym momencie, agresja (Rosji przeciw Ukrainie trwa), obserwujemy zacięte walki wokół Bachmutu - mówił w Sztokholmie, gdzie odbywa się spotkanie szefów resortów obrony państw UE, którzy omawiają m.in. kwestię wspólnych zakupów amunicji dla Ukrainy.
Heineken potwierdził, że nadal inwestuje w Rosji
Holenderski browar nie tylko wciąż nie wyszedł z rosyjskiego rynku pomimo wcześniejszych zapewnień, ale w ostatnim roku wprowadził tam 61 nowych produktów. Firma przyznała to w oświadczeniu.
Czytaj więcej
Holenderski browar nie tylko nadal nie wyszedł z rosyjskiego rynku pomimo wcześniejszych zapewnień, ale wprowadził tam w ostatnim roku nowe produkty. Firma przyznała to w oświadczeniu.
Unijny sąd uchylił sankcję na matkę założyciela grupy Wagnera
Sąd w Luksemburgu stwierdził, że w momencie nakładania sankcji Wioletta Prigożyna nie była właścicielką firm powiązanych z jej synem, a relacje rodzinne nie są wystarczającym powodem do nakładania sankcji.
Czytaj więcej
Sąd Unii Europejskiej w Luksemburgu uchylił sankcje przeciwko matce założyciela grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna, argumentując, że powiązania rodzinne nie były wystarczające, aby je nakładać.
Sekretarz generalny NATO: Wciąż nie wiemy, kto stoi za atakami na gazociągi Nord Stream
- Wiemy, że doszło do ataków na gazociągi Nord Stream, ale wciąż nie ustaliliśmy kto za nimi stoi - powiedział sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg, na marginesie szczytu ministrów obrony państw UE w Sztokholmie. - Trwają śledztwa i powinniśmy poczekać, aż zostaną skończone, zanim powiemy kto za tym stał - dodał.
Białoruś łączy polskie służby z atakiem na rosyjski samolot A-50
KGB przekonuje, że polskie służby specjalne były zaangażowane w działania terrorystyczne przeprowadzone na lotnisku pod Mińskiem. Nie przedstawiono żadnych dowodów w tej sprawie.
Czytaj więcej
Komitet Bezpieczeństwa Państwowego Republiki Białorusi wydał oświadczenie w sprawie zatrzymania osób podejrzanych o próbę uszkodzenia rosyjskiego samolotu A-50 na lotnisku pod Mińskiem. KGB przekonuje, że w prowadzone działania zaangażowane były polskie służby. W komunikacie nie przedstawiono dowodów.
Resort obrony Rosji podał dane o ukraińskich stratach
Od 24 lutego 2022 roku ukraińska armia miała stracić 398 samolotów, 217 śmigłowców, 3 361 bezzałogowych statków powietrznych, 410 zestawów przeciwlotniczych, 8 222 czołgi i inne pojazdy opancerzone, 1 055 wyrzutni rakiet, 4 300 zestawów artyleryjskich i moździerzy oraz 8 798 specjalnych pojazdów wojskowych.
21 czołgów Leopard 2A6 ma trafić na Ukrainę do końca marca
Informacje takie przekazał w Sztokholmie minister obrony Niemiec, Boris Pistorius.
Czytaj więcej
18 niemieckich czołgów Leopard 2A6 (to nowszy model niż Leopardy 2A4, które przekazuje Ukrainie m.in. Polska - red.) i trzy portugalskie czołgi tego typu trafią na Ukrainę w jednym czasie, do końca marca - zadeklarował minister obrony Niemiec, Boris Pistorius, na marginesie spotkania szefów resortów obrony UE w Sztokholmie.
Szoszyn: Wygląda na to, że wyznaczona przez Kreml misja Prigożyna nad Dnieprem dobiega końca
Dotychczas Kreml eliminował każdego, kto zbyt wysoko podnosił głowę wewnątrz reżimu. Znacznie mniej groźny gubernator Kraju Chabarowskiego Siergiej Furgał został skazany na 22 lata łagrów. Nie otaczał się armią najemników, nie uderzał w resort obrony i nie prowadził wojny z bliskimi współpracownikami Putina. Wystarczyło, że porywał tłumy, zbyt śmiało mówił i wzbudzał ponadprzeciętne zainteresowanie mieszkańców. Reżim rosyjski lubi ciszę. Decydujący głos zawsze należy do Władimira Putina, który jak Kronos, połknął już niejedno swoje dziecię.
Czytaj więcej
Dalsze sukcesy byłego „kucharza Kremla” nad Dnieprem byłyby ryzykowne dla budowanego od dziesięcioleci mocno spersonalizowanego reżimu.
Minister obrony Niemiec wzywa do ostrożności ws. doniesień o sabotażu Nord Stream
Zdaniem Borisa Pistoriusa możemy być świadkami operacji fałszywej flagi, a celem jest zrzucenie winy na władze w Kijowie.\
Czytaj więcej
Minister obrony Niemiec Boris Pistorius uważa, że nie powinno się wyciągać pochopnych wniosków po ukazaniu się doniesień medialnych, z których wynika, że "proukraińska grupa" mogła stać za zeszłorocznym atakiem na rurociąg Nord Stream.
Pierwszy od 24 lutego 2022 roku dzień, gdy żaden cywil nie został ranny w obwodzie donieckim
Gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko poinformował, że 7 marca w obwodzie donieckim nie został ranny, w wyniku działań wojennych, żaden cywil, co nie zdarzyło się tam od 24 lutego 2022 roku.
Obwód ługański: Rosjanie walczą o wieś Stielmachiwka, w rejonie swatowskim
Gubernator obwodu ługańskiego, Serhij Haidai poinformował,że Rosjanie szturmują wyzwoloną wcześniej przez ukraińską armię wieś Stielmachiwka w rejonie swatowskim. Mimo natarcia Rosjan - jak podkreśla Haidai - Ukraińcy utrzymują kontrolę nad wsią.
Przedstawiciele MSZ Turcji przyjadą w przyszłym tygodniu do Moskwy
Informację taką przekazał szef tureckiej dyplomacji, Mevlut Cavusoglu. Z jego słów wynika, że wizyta będzie mieć charakter "techniczny" przed spotkaniem szefów MSZ Turcji, Rosji, Syrii i Iranu jakie ma odbyć się w Rosji.
ONZ: Nagranie z egzekucją ukraińskiego jeńca wydaje się autentyczne
- Od czasu rosyjskiego ataku zbrojnego na Ukrainę ponad rok temu, Biuro ds. Praw Człowieka ONZ udokumentowało liczne naruszenia międzynarodowego prawa humanitarnego wobec jeńców wojennych, w tym przypadku masowych egzekucji rosyjskich i ukraińskich jeńców wojennych - stwierdziła rzeczniczka Komisarza ds. Praw Człowieka ONZ.
Czytaj więcej
- W oparciu o wstępne badanie uważamy, że to nagranie może być autentyczne - oświadczyła w rozmowie z AFP rzeczniczka Komisarza ds. Praw Człowieka ONZ komentując nagranie będące zapisem egzekucji ukraińskiego jeńca wojennego, które obiegło internet.
Resort obrony Węgier komentuje wypowiedź słowackiego ministra ws. szkoleń ukraińskich żołnierzy na Węgrzech
Słowa słowackiego ministra wywołały burzę na Węgrzech. Dotychczas rząd Viktora Orbana deklarował neutralność wobec wojny na Ukrainie. Węgry nie biorą udziału w dostarczanie uzbrojenia ukraińskiej armii, apelują o łagodzenie sankcji wobec Rosji, które - zdaniem Orbana - szkodzą bardziej UE, niż Moskwie i wzywają do jak najszybszego zawieszenia broni.
Czytaj więcej
Jaroslav Nad', minister obrony Słowacji w czasie dyskusji z prorosyjskimi aktywistami oświadczył, że na Węgrzech - o czym Budapeszt nie mówi publicznie - trwa szkolenie ukraińskich żołnierzy.
W ciągu doby doszło do 72 potyczek w rejonie Bachmutu
Rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy, płk Serhij Czerewaty poinformował, że w ciągu doby doszło do 102 ostrzałów i 72 potyczek w rejonie Bachmutu. 115 rosyjskich żołnierzy miało zginąć, 197 - odnieść rany.
Reznikow: Nie mamy nic wspólnego z eksplozjami gazociągów Nord Stream
Minister obrony Ukrainy, Ołeksij Reznikow zaprzeczył, jakoby Ukraina miała cokolwiek wspólnego z eksplozjami w rejonie gazociągów Nord Stream i Nord Stream 2. Dodał, że ma pewność iż szczegóły dotyczące eksplozji zostaną ustalone w czasie oficjalnego śledztwa. - Dla mnie to dziwna historia, która nie ma nic wspólnego z nami - mówił Reznikow o doniesieniach medialnych, jakoby to Ukraińcy stali za eksplozjami.
W nocy z wtorku na środę nad Ukrainą zestrzelono dwa drony-kamikadze
Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy informuje o zestrzeleniu dwóch dronów-kamikadze Shahed 131/136.
Nad ranem Rosjanie ostrzelali Awdijiwkę
Informację taką przekazuje na swoim kanale gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko.
Czemu Szojgu odwiedził Ukrainę? Mogła to być reakcja na działania Prigożyna
Decyzje podjęte przez rosyjskiego ministra obrony analizuje wywiad wojskowy Wielkiej Brytanii.
Czytaj więcej
W środowym raporcie wywiadu wojskowego Wielkiej Brytanii skupiono się na wizycie ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu na Ukrainie. Zdaniem Brytyjczyków niespodziewane spotkanie z żołnierzami było odpowiedzią na podobne działania Jewgienija Prigożyna.
W ciągu doby z Ukrainy do Polski wjechało 17,9 tys. osób
Dane takie podaje polska Straż Graniczna. Z jej informacji wynika, że od 24 lutego 2022 roku do Polski z Ukrainy wjechało 10,2 mln osób. Z kolei z Polski na Ukrainę wyjechało w tym czasie 18,5 tys. osób, a od 24 lutego 2022 roku - prawie 8,4 mln osób.
Szef kancelarii Wołodymyra Zełenskiego rozmawiał z doradcą Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego
Andrij Jermak, w czasie rozmowy z Jake'm Sullivanem, przedstawił obecną sytuację na froncie i decyzje podjęte przez prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego i dowództwo ukraińskiej armii ws. przebiegu operacji obronnej w Bachmucie - informuje kancelaria prezydenta Ukrainy.
Synehubow: Wróg próbował przejść do ofensywy w obwodzie charkowskim, ale wycofał się ze stratami
W obwodzie charkowskim wojska rosyjskie ostrzelały w ciągu ostatniej doby co najmniej 18 osiedli oraz dokonały nieudanej ofensywy w kierunku wsi Hrynikiwka - poinformował szef charkowskiej obwodowej administracji wojskowej Ołeh Synehubow.
Nikt z mieszkańców regionu nie został ranny.
Rząd Korei Południowej zatwierdził licencje eksportowe dla Polski na dostarczenie Krabów na Ukrainę
Władze Korei Południowej zaakceptowały w ubiegłym roku licencje eksportowe dla Polski na dostarczenie Ukrainie haubic Krab, które są zbudowane z południowokoreańskich komponentów.
Czytaj więcej
Rząd Korei Południowej zatwierdził w zeszłym roku licencje eksportowe dla Polski na dostarczenie Ukrainie haubic Krab, które są zbudowane z południowokoreańskich komponentów - potwierdził agencji Reutera w środę urzędnik ds. zakupów obronnych w Seulu.
Kreml komentuje doniesienia mediów ws. zniszczenia gazociągów Nord Stream
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow nazywa to "kampanią dezinformacyjną" i domaga się rzetelnego śledztwa.
Czytaj więcej
Doniesienia, że "proukraińska grupa" przeprowadziła w zeszłym roku ataki na rurociąg Nord Stream, są częścią "kampanii dezinformacyjnej" - powiedział w środę rosyjskim mediom państwowym rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.
Rosjanie nie kupili irańskich rakiet, obawiają się reakcji Zachodu
Moskwa spodziewa się, że w przypadku zakupu irańskich rakiet, Zachód odpowiedziałby dostarczając Ukrainie pociski, których zasięg wynosi 300 km.
Czytaj więcej
Rosja jak dotąd powstrzymuje się od zakupu irańskich pocisków balistycznych z powodu obaw, że Ukraina otrzyma wtedy od Stanów Zjednoczonych rakiety dalekiego zasięgu ATACMS.
W ciągu doby Rosjanie ostrzelali obwód chersoński 61 razy
W czasie ostrzałów na cele w obwodzie chersońskim spadło 309 pocisków z wyrzutni rakiet i ciężkiej artylerii - pisze na swoim kanale w serwisie Telegram Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu chersońskiego.
Ok. 6 rano Rosjanie ostrzelali miasto Marhanieć z ciężkiej artylerii
O ostrzale poinformował gubernator obwodu dniepropietrowskiego, Serhij Łysak, na swoim kanale w serwisie Telegram.
Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 155 530 żołnierzy, 3 436 czołgów, 6 723 pojazdy opancerzone, 2 463 zestawy artyleryjskie, 488 wyrzutni rakiet, 253 zestawy przeciwlotnicze, 303 samoloty, 289 śmigłowców, 2 098 bezzałogowych statków powietrznych, 873 pociski manewrujące, 18 jednostek nawodnych, 5 330 pojazdów (w tym cystern) i 236 jednostek sprzętu specjalnego.
Jewgienij Prigożyn ogłosił zajęcie wschodniej części Bachmutu przez Grupę Wagnera
"Wszystko na wschód od rzeki Bachmutki jest w całości pod kontrolą Wagnera" - oświadczył Jewgienij Prigożyn.
We wtorek głównodowodzący ukraińskiej armii spotkał się m.in. z szefem polskiego Sztabu Generalnego
Gen. Walerij Załużny spotkał się z gen. Rajmundem Andrzejczakiem oraz z szefem Sztabu Generalnego Wielkiej Brytanii, admirałem Tonym Radakinem.
Sztab Generalny armii Ukrainy: 24 ataki powietrzne Rosjan w ciągu doby
W ciągu doby Rosjanie przeprowadzili 24 ataki powietrzne i jeden atak rakietowy przeciwko celom na Ukrainie - poinformował w wydanym komunikacie ukraiński Sztab Generalny. W ciągu doby Rosjanie przeprowadzili też ponad 60 ostrzałów celów na Ukrainie z wykorzystaniem artylerii i wojsk rakietowych.
Około 2 mln zł nienależnie wypłacił obywatelom Ukrainy świadczeń ZUS
Z kwoty tej udało się odzyskać 35,3 tys zł.
Czytaj więcej
ZUS próbuje odzyskać wsparcie, które wypłacił uchodźcom po ich wyjeździe z Polski.
Korwin-Mikke rekordzistą, jeśli chodzi o rozpowszechnianie antyukraińskich treści w sieci
„Nawet gdyby w Rosji było okropnie i panowało tam ludożerstwo, byłbym za dobrymi stosunkami z Rosją, bo boję się rosnącej w potęgę Ukrainy” – napisał w grudniu ub. roku na Twitterze poseł Konfederacji Janusz Korwin-Mikke. Wpis zyskał 1,6 tys. polubień, jednak w przypadku tego polityka to tylko jeden z licznych przykładów. W ciągu roku od wybuchu wojny na Ukrainie na jego Twitterze ukazało się aż 7,7 tys. wpisów o wydźwięku antyukraińskim, które wygenerowały 14,3 mln odsłon.
Czytaj więcej
W trakcie roku od początku wojny wymierzone w Ukraińców wypowiedzi w sieci miały aż pół miliarda odsłon – wynika z analizy.
ISW: Po zajęciu Bachmutu przez Rosjan możliwe dwa kierunki natarcia
"Obecne postępy Rosjan na terenie obszaru zurbanizowanego w Bachmucie pokazują, że Rosjanie mogą uzyskiwać niewielkie taktyczne zdobycze wykorzystując frontalne natarcia piechoty" - pisze ISW. Jednak, jak dodaje think tank, Rosjanom "brakuje wojsk zmechanizowanych niezbędnych do wykorzystania sieci dróg na zachód od Bachmutu".
Czytaj więcej
"Rosji brakuje środków, by wykorzystać taktycznie zajęcie Bachmutu, tak aby przełożyło się to na efekty operacyjne" - pisze amerykański think tank, Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w swojej najnowszej analizie.
Przewodnicząca Rady Federacji Rosji: W Rosji nie będzie groźnych zabaw z płcią
"Ani w przedszkolach, ani w szkołach, ani w polityce, ani w prawie. Zostawmy Zachodowi przeprowadzanie tego groźnego eksperymentu na sobie" - napisała Walentina Matwijenko z okazji Dnia Kobiet.
Czytaj więcej
Walentina Matwijenko, przewodnicząca rosyjskiej Rady Federacji, izby wyższej parlamentu, we wpisie na stronie Rady Federacji z okazji Dnia Kobiet zadeklarowała, że w Rosji nie dojdzie do "tyranii mniejszości".
USA badają możliwość uzbrojenia ukraińskich myśliwców w pociski AIM-120 AMRAAM
Gdyby plan się powiódł, byłoby to częściowe zaspokojenie potrzeb Kijowa w zakresie zwiększenia siły ognia ukraińskiego lotnictwa i wzmocnienie potencjału ukraińskiej obrony powietrznej przed spodziewanymi dużymi ofensywami, jakie mają planować zarówno Ukraińcy, jak i Rosjanie.
Czytaj więcej
Amerykańska armia bada możliwość uzbrojenia w nowoczesne, zachodnie pociski powietrze-powietrze poradzieckich samolotów, wykorzystywanych przez ukraińskie Siły Powietrzne - podaje amerykański serwis "Politico".
Ponad 20 tys. rodzin w obwodzie kijowskim nie ma dachu nad głową
Zastępca szefa kijowskiej obwodowej administracji wojskowej, Mykoła Bojko, na antenie ukraińskiej telewizji poinformował, że obecnie ponad 20 tys. rodzin w obwodzie kijowskim jest pozbawionych stałego miejsca zamieszkania. Jak dodał w obwodzie kijowskim przebywa też 300 tys. uchodźców wewnętrznych, którzy również nie mają stałego miejsca zamieszkania.
W życzeniach złożonych z okazji Dnia Kobiet, Putin mówił o odwadze żołnierek
- Dziś, chciałbym osobno pogratulować kobietom-żołnierzom, które wybrały dla siebie najważniejszą misję - obronę Ojczyzny, kobietom, dziewczętom z jednostek wojskowych, lekarkom wojskowym, ratowniczkom medycznym, pielęgniarkom z pułkowych stanowisk medycznych, kompaniom medycznym, pracownicom szpitali, które narażają własne życie na froncie ratując rannych. Wasza odwaga, determinacja, zadziwiają nawet najbardziej doświadczonych wojowników - mówił Putin.
Biden rozmawiał telefonicznie z Macronem
Prezydent USA i prezydent Francji omawiali wsparcie dla Ukrainy, w tym zobowiązania obu państw do pomocy Ukrainie w zakresie bezpieczeństwa i obciążenia Rosji kosztami agresji. Biden i Macron rozmawiali także o współpracy USA i Francji w rejonie Indo-Pacyfiku, a także starania obu krajów w zakresie stawiania czoła wyzwaniom dla porządku międzynarodowego opartemu na prawie stwarzanym przez Chiny - podał Biały Dom.
Podolak o gazociągach Nord Stream: "Zatonęły"
Doradca Wołodymyra Zełenskiego nawiązał do słów, które w 2000 r. wypowiedział Władimir Putin.
Czytaj więcej
Ukraina nie miała nic wspólnego ze sprawą eksplozji gazociągów Nord Stream - oświadczył doradca Wołodymyra Zełenskiego Mychajło Podolak, nawiązując przy tym do słynnej wypowiedzi prezydenta Rosji Władimira Putina o zatonięciu okrętu podwodnego Kursk.
Walki o Bachmut. Zełenski: Rosjanie potrzebują zwycięstwa
Prezydent Ukrainy ocenił, że zdobycie Bachmutu pomogłoby Kremlowi w przekonaniu Rosjan, że rosyjska armia jest potężna.
Czytaj więcej
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zdementował doniesienia, że część ukraińskiego dowództwa chce - w obliczu rosnących strat - wycofania wojsk ukraińskich z Bachmutu.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski zapowiada wyzwolenie "każdego miasta i każdej wsi na Ukrainie".