W pracach tych biorą udział ze strony niemieckiej naukowcy z Uniwersytetu Ludwika i Maksymiliana w Monachium. Projekt jest finansowany przez niemieckie ministerstwo edukacji i badań naukowych.
Jednym z twórców lwowskiego centrum jest historyk prof. Martin Schulze Wessel z Katedry Historii Europy Wschodniej i Południowo-Wschodniej Uniwersytetu Monachijskiego. W przeszłości uczestniczył on w projektach badawczych z naukowcami z Czech, Polski i Słowacji, specjalizuje się w historii XX wieku Rosji i Związku Radzieckiego, Polski, Czech, Słowacji i Ukrainy (zajmował się m.in. historią religii w tym regionie, ale też wielkim głodem na Ukrainie w latach 30. XX wieku). Ze strony ukraińskiej twórcą centrum jest profesor Jarosław Hrycak, historyk z Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego we Lwowie, który w 2013 r. otrzymał nagrodę im. Jerzego Giedroycia.
Czytaj więcej
Instytut Polonika jest gotowy pomóc ratować zabytki Lwowa, które zostały uszkodzone w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego.
Niemcy i Ukraińcy badają sowieckie zbrodnie
Ukraińsko–niemieckie międzyuczelniane centrum badań koncentruje się nad historię terroru z pierwszej połowy XX wieku i historią pamięci o jego skutkach w drugiej połowie tamtego wieku. Naukowcy koncentrują się nad badaniami o masowych zbrodniach popełnianych w Związku Radzieckim w latach trzydziestych, w szczególności o Hołodomorze, czyli wielkim głodzie na Ukrainie, wywołanym przez sowiecki reżim, w wyniku którego zmarło prawie cztery miliony osób. Innym tematem badawczym są zbrodnie popełnione przez niemieckich okupantów w czasie wojny, w tym ich udział w Holokauście. Centrum zajmuje się też badaniem nad propagandą i pamięcią niemieckiej okupacji i sowieckich zbrodni popełnionym na Ukrainie podczas zimnej wojny. Zdaniem niemieckiego naukowca, nowe centrum badawcze jest pionierskim projektem w relacjach między historykami obu krajów. Poszerza działalność niemiecko-ukraińskiej komisji historycznej, którą Martin Schulze Wessel i Jarosław Hrycak założyli w 2015 roku, po nielegalnej aneksji Krymu przez Rosję i rozpoczęciu wojny rosyjsko-ukraińskiej.
Czytaj więcej
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził w czwartek trzy zachodnioeuropejskie stolice. Z przywódcami Wielkiej Brytanii, Francji i Włoch Zełenski rozmawiał o swoim „planie zwycięstwa”.