Pracownicy terenowych oddziałów Narodowego Instytutu Dziedzictwa oraz wojewódzkich urzędów ochrony zabytków oceniają straty, jakie dotknęły zabytki na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie, a także w woj. lubuskim i śląskim. Na terenach, gdzie został wprowadzony stan klęski żywiołowej, znajduje się aż 20 tys. takich obiektów.
– Jest to obszar bardzo bogaty w zabytki. Mamy tam 33 pomniki historii, z których pięć jest wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO – powiedziała „Rzeczpospolitej” Marlena Happach, p.o. dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
Woda porwała figurę św. Jana Nepomucena
Symbolem zniszczeń popowodziowych jest uszkodzony most w Lądku-Zdroju. Woda porwała z niego figurę św. Jana Nepomucena wzniesioną w 1565 roku na wzór figury patrona Czech, która stoi na moście Karola w Pradze. Marlena Happach mówi nam, że na razie rzeźba ta nie została odnaleziona.
Eksperci zebrali już informacje o 2851 obiektach zabytkowych, z czego ponad tysiąc znajdujących się w rejestrze i ewidencji zabytków zostało zalanych wodą.