Zamach na Roberta Fico. Rosyjskie tropy ws. organizacji, z którą związany był zamachowiec

"Słowaccy Poborowi", organizacja paramilitarna, z którą miał być związany sprawca zamachu na Roberta Ficę, Juraj C. przez kilka lat rekrutowała na Słowacji młodych ludzi - o czym przed kilku laty pisał portal zajmujący się dziennikarstwem śledczym, VSquare.

Publikacja: 16.05.2024 10:21

Robert Fico

Robert Fico

Foto: AFP

arb

Oficjalnie „Słowaccy Poborowi” mieli zajmować się pomocą ludności cywilnej w czasie klęsk żywiołowych lub prowadzeniem zajęć z zakresu obrony cywilnej dla dzieci. Jednak — jak pisał w 2019 roku portal VSquare — narracja stosowana przez grupę zmieniła się ze skrajnie prawicowej na prorosyjską.

„Słowaccy Poborowi”: Od udziału w nabożeństwie ku czci faszysty po szkolenie w Rosji

Organizacja powstała w 2012 roku. Jej członkowie brali udział w nabożeństwie żałobnym ku czci Józefa Tiso, prezydenta faszystowskiego reżimu na Słowacji. Potem jednak lider „Słowackich Poborowych”, Peter Švrček, zdystansował się do tego wydarzenia i przyznał, że było to błędem. 

Czytaj więcej

Robert Fico przeszedł operację. Jego życie nie jest już zagrożone

Ponadto logo „Słowackich Poborowych”, według niektórych, było bardzo podobne do loga nazistowskiej organizacji młodzieżowej Hitlerjugend. Jednak członkowie organizacji przekonywali media, że nie mają nic wspólnego z „chorymi ideami nazizmu i faszyzmu”.

VSquare ujawnił, że lider organizacji, Švrček, był szkolony przez rosyjską organizację paramilitarną Narodnyj Sobor. W czasie trzytygodniowego pobytu w Rosji Švrček miał być szkolony przez byłych żołnierzy Specnazu. Zdobytą wiedzą miał dzielić się z członkami grupy.

Związki „Słowackich Poborowych” z „Nocnymi Wilkami”, członek organizacji walczył po stronie prorosyjskich separatystów

Po powrocie Švrčeka z Rosji część członków opuściło organizację nie godząc się na linię, jaką zaczęła przyjmować grupa. W organizacji zaczęły pojawiać się poglądy krytyczne wobec NATO i popierające braterstwo słowiańskich narodów (panslawistyczne).  Ján Čarnogurský na marszu organizowanym przez „Słowackich Poborowych" miał przekonywać, że w przypadku konfliktu zbrojnego w Europie organizacja walczyłaby po stronie Rosji.

Czytaj więcej

Jerzy Haszczyński: Zamach na Roberta Ficę. Upiorna symbolika po zabójstwie Jána Kuciaka

Oprócz Čarnogurský'ego, znanego z prorosyjskich sympatii, w kręgu organizacji pojawili się też lider europejskiego odłamu rosyjskiej organizacji "Nocne Wilki", Jozef Hambálek. Członkowie "Słowackich Poborowych" mieli przechodzić szkolenie, w tym szkolenie z obsługi transporetra opancerzonego, w słowackiej siedzibie "Nocnych Wilków". Švrček był zaproszony na otwarcie siedziby tej organizacji, gdzie byli też przedstawiciele rosyjskiej ambasady.

Ján Čarnogurský na marszu organizowanym przez „Słowackich Poborowych" miał przekonywać, że w przypadku konfliktu zbrojnego w Europie organizacja walczyłaby po stronie Rosji

Były członek organizacji, Martin Keprta, był w Donbasie po wybuchu tam walk między ukraińską armią a prorosyjskimi separatystami. Kepta dołączył do rosyjskich separatystów. Organizacja jednak oficjalnie się od niego zdystansowała.

„Słowaccy Poborowi” to organizacja o charakterze paramilitarnym, z wyraźną, wewnętrzną hierarchią i podziałem na oddziały i pododdziały.

Serwis VSquare na początku 2022 roku ujawnił, że „Słowaccy Poborowi” brali udział w listopadzie 2021 roku we wspólnych ćwiczeniach z polską organizacją paramilitarną, „Strzelec”, w Jarosławiu.

Niedawno pojawiła się informacja, że zachodnie wywiady alarmują, że Rosja może dokonywać w najbliższym czasie ataków w Europie — w tym m.in. aktów sabotażu wymierzonych w infrastrukturę krytyczną w Europie.

Oficjalnie „Słowaccy Poborowi” mieli zajmować się pomocą ludności cywilnej w czasie klęsk żywiołowych lub prowadzeniem zajęć z zakresu obrony cywilnej dla dzieci. Jednak — jak pisał w 2019 roku portal VSquare — narracja stosowana przez grupę zmieniła się ze skrajnie prawicowej na prorosyjską.

„Słowaccy Poborowi”: Od udziału w nabożeństwie ku czci faszysty po szkolenie w Rosji

Pozostało 89% artykułu
Społeczeństwo
Przestępczość, bieda, narkotyki, brud. Brzydsza strona Brukseli
Podcast „Rzecz w tym”
Wybuchające pagery Hezbollahu. W co gra premier Izraela Beniamin Netanjahu?
Społeczeństwo
Władze Armenii informują o udaremnionej próbie zamachu stanu
Społeczeństwo
Kamala Harris miała wizerunek „Mamali”. W debacie pokazała, że potrafi brać udział w ostrych starciach
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Społeczeństwo
Wielka Brytania wprowadza opłatę za wjazd do kraju. Zapłacą też Polacy