Przemawiając na konferencji poświęconej narastającemu kryzysowi demograficznemu we Włoszech, papież Franciszek powiedział, że „spadający wskaźnik urodzeń sygnalizuje brak nadziei na przyszłość”. - Młodsze pokolenia są obciążone poczuciem niepewności i kruchości - stwierdził. - Trudności ze znalezieniem stabilnej pracy, a później z jej utrzymaniem, zaporowe ceny domów, niebotyczne czynsze i niewystarczające płace – to są prawdziwe problemy - dodał ojciec święty. - Bez niezbędnych środków naprawczych wolny rynek staje się dziki i powoduje coraz poważniejsze sytuacje i nierówności - ocenił.
Czytaj więcej
Liczba urodzeń we Włoszech spadła do historycznie niskiego poziomu poniżej 400 tys. w 2022 roku - podał w piątek krajowy urząd statystyczny ISTAT.
Papież podkreślił także, że dziś „w niektórych domach zwierzęta zastępują dzieci”. Powiedział, że podczas jednej z ostatnich audiencji kobieta poprosiła o papieskie błogosławieństwo dla „swojego dziecka”, którym okazał się pies. - Straciłem wtedy cierpliwość i ją skarciłem. Powiedziałem, że wiele dzieci na świecie głoduje, a ona przyprowadza mi psa - powiedział Franciszek. Jednocześnie papież przyznał, że młode kobiety w dzisiejszych czasach zmuszone są do wyboru między karierą a macierzyństwem i napotykają „ograniczenia prawie nie do pokonania”. Dodał także, że biorąc pod uwagę wysokie koszty związane z wychowywaniem dzieci, ludzie zmieniają swoje priorytety.
- Nie możemy być bierni i akceptować tego, że tak wielu młodych ludzi walczy o realizację swojego marzenia związanego z rodziną. Młodzi muszą dziś obniżać sobie poprzeczkę i zadowalać się miernymi substytutami rodziny – zarabianiem pieniędzy, rozwojem kariery czy podróżowaniem - stwierdził papież Franciszek.
Włochy: Najmniej urodzeń od ponad 150 lat
Liczba urodzeń we Włoszech spadła do historycznie niskiego poziomu poniżej 400 tys. w 2022 roku - podał w kwietniu krajowy urząd statystyczny ISTAT. To 14. kolejny spadek i najniższa liczba urodzeń od czasu zjednoczenia kraju w 1861 roku. "Głównym czynnikiem jest zmniejszenie i starzenie się populacji kobiet w grupie wiekowej 15-49 lat zwyczajowo uważanej za reprodukcyjną" - podał instytut.