Nagroda jest przyznawana za pogłębianie dialogu między narodami Europy Środkowo-Wschodniej. W tym roku kapituła nominowała dziewięć osób, które rozwijają myśl redaktora „Kultury" i twórcy Instytutu Literackiego w Paryżu.
Nominowani zostali: prof. UMCS w Lublinie Iwona Hofman – badaczka „Kultury"; Wiera Meniok i Fundacja Muzeum i Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu; Maria Kałamajska-Saeed – historyk sztuki, prof. Instytutu Sztuki PAN; Marek Kuchciński, były marszałek Sejmu, inicjator cyklu konferencji „Europa Karpat"; Andżelika Borys ze Związku Polaków na Białorusi, która przebywa teraz w więzieniu; Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku; Andrzej Poczobut – dziennikarz i działacz polonijny na Białorusi, przebywa w więzieniu; Maria Kalesnikawa – białoruska działaczka polityczna, jedna z liderek opozycji, również jest uwięziona; Andrej Dynko – białoruski dziennikarz.
Nagrodę „Rzeczpospolitej" im. Jerzego Giedroycia redakcja „Rz" ustanowiła w 2001 roku, w pierwszą rocznicę śmierci znakomitego redaktora i polityka, twórcy „Kultury" i Instytutu Literackiego w Paryżu.
Czytaj więcej
Wydane właśnie trzy tomy korespondencji Jerzego Giedroycia znakomicie dokumentują wymiar wewnętrzny, nieoficjalny, skrywany, uprawianej przez niego polityki historycznej. To właśnie w listach Redaktor ujawnia się przed nami jako jej rzeczywisty kreator.
Wyróżnienie mogą otrzymać osoby lub instytucje kierujące się zasadami wyznawanymi przez Jerzego Giedroycia, które cechuje bezinteresowna troska o sprawy publiczne, umacnianie pozycji Polski w Europie oraz kultywowanie dobrych stosunków z narodami Europy Środkowo-Wschodniej.