- To bardzo ważna nagroda dla nas, dla środowiska "Rzeczpospolitej", dla naszej redakcji. Jest przyznawana tym, którzy działają na rzecz pokoju i współpracy krajów dawnego bloku wschodniego, a zwłaszcza Polski, Litwy, Białorusi i Ukrainy - podkreślił redaktor naczelny "Rzeczpospolitej", Bogusław Chrabota.
W 2022 roku Nagrodę „Rzeczpospolitej” im. Jerzego Giedroycia otrzymali Wołodymyr i Ołena Zełenscy
- W zeszłym roku tę nagrodę otrzymali Wołodymyr i Ołena Zełenscy. Kto w tym roku? Zobaczcie państwo - dodał redaktor naczelny "Rzeczpospolitej" zapowiadając wieczorną galę.
Redakcja "Rzeczpospolitejw 2001 r., w pierwszą rocznicę śmierci twórcy „Kultury” i Instytutu Literackiego w Paryżu. Wyróżnienie mogą otrzymać osoby lub instytucje kierujące się zasadami wyznawanymi przez Jerzego Giedroycia, które cechuje bezinteresowna troska o sprawy publiczne, umacnianie pozycji Polski w Europie oraz pogłębianie dialogu między narodami Europy Środkowo-Wschodniej.
Kto jest nominowany w XXIII edycji Nagrody „Rzeczpospolitej” im. Jerzego Giedroycia?
W grupie nominowanych w XXIII edycji nagrody jest prof. Igor Cependa, rektor Przykarpackiego Uniwersytetu Narodowego im. Wasyla Stefanyka. W swoich badaniach naukowych skupia się nad tematyką relacji ukraińsko-polskich. W latach 1996–1999 był sekretarzem ambasady Ukrainy w Polsce.