Interes społeczny nie może być rozumiany tak jak w latach 60. ubiegłego wieku, kiedy uchwalono kodeks cywilny. Trzeba uwzględniać nie tylko uczynione przedwojennym właścicielom szkody majątkowe dekretem warszawskim i brak możliwości ich naprawienia, ale także brać pod uwagę m.in. to, czy użytkownik wieczysty z własnych środków wybudował budynek lub istotnie go naprawił i na jaki okres otrzymał użytkowanie. To sedno czwartkowego wyroku siedmiu sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego pod przewodnictwem pierwszej prezes Małgorzaty Manowskiej.
Użytkowanie wieczyste i przedłużenie praw
Kwestia ta wynikła w sprawie, w której spółka akcyjna Inco domagała się od Miasta Stołecznego Warszawy przedłużenia na kolejny okres kończącego się jej 40-letniego użytkowania wieczystego nieruchomości zabudowanej przedwojenną kamienicą (teraz biurowcem) przy ul. Mokotowskiej w Warszawie.
Zgodnie z art. 236 kodeksu cywilnego w ciągu ostatnich pięciu lat przed upływem zastrzeżonego w umowie terminu wieczysty użytkownik może żądać jego przedłużenia na dalszy okres od 40 do 99 lat, a odmowa przedłużenia jest dopuszczalna tylko ze względu na ważny interes społeczny.
Miasto odmówiło przedłużenia użytkowania, wskazując, że w stosunku do tej nieruchomości toczy się postępowanie z wniosku byłych właścicieli (spadkobierców) nieruchomości o ustanowienia dla nich użytkowania wieczystego, i ci byli właścicieli przystąpili do sprawy jako interwenienci po stronie miasta.
Czytaj więcej
31 sierpnia 2023 r. w życie wejdą przepisy regulujące możliwość wykupu zabudowanych nieruchomości przez ich użytkowników wieczystych. Są one zawarte w ustawie z 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa, ustawy o gospodarce nieruchomościami, ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2023 poz. 1463).