Wyrok WSA dotyczył bezskuteczności czynności przekazania w kwietniu 2020 roku rejestru PESEL Poczcie Polskiej przez ministra cyfryzacji w związku wyborami korespondencyjnymi z 10 maja 2020 r., które ostatecznie się nie odbyły. Skargi zostały złożone przez Pocztę Polską oraz Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
Zarówno Poczta Polska jak i Kancelaria premiera wnoszą o uchylenie wyroku WSA w Warszawie i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania lub o odrzucenie pierwszej skargi Rzecznika Praw Obywatelskich, o co dodatkowo wnioskowała Kancelaria w swojej skardze złożonej przez ministra cyfryzacji. W kwietniu 2020 roku minister cyfryzacji Poczta Polska uzyskała dostęp do danych osobowych wszystkich obywateli Polski, którzy ukończyli 18. rok życia przed 10 maja 2020 i mieszkają w Polsce zamieszczonych w rejestrze PESEL.
Czytaj też:
Jest uzasadnienie wyroku WSA ws. wyborów kopertowych
Według informacji, które uzyskał RPO dane osobowe zostały zapisane na płycie DVD oraz zabezpieczono hasłem, a "Płytę przekazano osobie reprezentującej Pocztę Polską po uprzednim zweryfikowaniu jej tożsamości. Przesyłka była konwojowana przez Pocztę Polską. Hasło do danych zapisanych na płycie nie zostało przekazane razem z płytą, lecz osobnym kanałem komunikacyjnym". Dane jakie zostały przekazane to m.in. imię i nazwisko, PESEL, a nawet adres zameldowania na pobyt stały lub czasowy.