Uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy to jeden z pierwszych etapów w szeroko rozumianym procesie inwestycyjnym. W razie braku obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu, na którym inwestor zamierza zrealizować inwestycję, uzyskanie tej decyzji jest konieczne w celu późniejszego uzyskania pozwolenia na budowę. Decyzja o warunkach zabudowy jest wydawana na podstawie przepisów ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (dalej: ustawa). Inaczej niż w przypadku pozwolenia na budowę, którego uzyskanie wymaga posiadania tzw. prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, tzn. posiadania tytułu prawnego do terenu realizacji inwestycji (art. 32 ust. 4 pkt 2 prawa budowlanego), aby uzyskać samą decyzję o warunkach zabudowy, nie trzeba posiadać żadnych praw do nieruchomości. Zgodnie z art. 63 ust. 1 ustawy decyzja o warunkach zabudowy może być wydana więcej niż jednemu wnioskodawcy, w tym podmiotowi niebędącemu właścicielem/użytkownikiem wieczystym terenu, w odniesieniu do którego ma zostać wydana decyzja.
Czytaj także: Zawieszenie postępowania ws. wydania decyzji o warunkach zabudowy
Brak definicji strony
W pierwszej kolejności należy wskazać, iż w ustawie niestety nie wprowadzono odrębnej definicji strony w postępowaniu dotyczącym wydania decyzji o warunkach zabudowy. Jak pokazuje dość bogate orzecznictwo w powyższym zakresie, takie rozwiązanie spowodowało wiele wątpliwości interpretacyjnych. Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie 8 stycznia 2020 r. (sygn. II OSK 1094/18) wydał jednak interesujące orzeczenie dotyczące rozumienia pojęcia strony w postępowaniu o wydanie decyzji o warunkach zabudowy, które może być pomocne przy rozstrzyganiu istniejących od dłuższego czasu sporów w tym zakresie.
Zgodnie z ww. wyrokiem krąg stron w postępowaniu o wydanie decyzji o warunkach zabudowy ustala się na podstawie art. 28 kodeksu postępowania administracyjnego. Przymiot strony w takim postępowaniu posiada inwestor (wnioskodawca) oraz podmioty posiadające tytuł prawny do nieruchomości, której dotyczy wniosek o ustalenie warunków zabudowy. W orzeczeniu wskazano również, iż mogą się nim legitymować także właściciele lub użytkownicy wieczyści działek sąsiednich. Wszystkie inne podmioty, w tym właściciele działek niesąsiadujących bezpośrednio z terenem planowanej inwestycji, ale znajdujących się w obszarze analizowanym, mogą być stronami tego postępowania tylko wtedy, gdy wykażą swój interes prawny na podstawie art. 28 k.p.a. O interesie prawnym tych osób przesądza jednak zasięg oddziaływania danej inwestycji na nieruchomości sąsiednie oraz stopień jej uciążliwości dla tych nieruchomości. NSA podkreślił, że nieprawidłowy jest pogląd, zgodnie z którym interes prawny w sprawie o ustalenie warunków zabudowy mają wszystkie osoby, których nieruchomości znajdują się w obszarze analizowanym.
Stan faktyczny
Sprawa dotyczyła skargi kasacyjnej wniesionej przez skarżącego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który podtrzymał w mocy decyzję samorządowego kolegium odwoławczego w przedmiocie umorzenia postępowania odwoławczego w sprawie ustalenia warunków zabudowy i zagospodarowania terenu.