Zła wiadomość dla samorządów, które chcąc uszczelnić zasady korzystania z abonamentów w strefach płatnego parkowania, wprowadzili wymóg szczególnej formy umowy. Naczelny Sąd Administracyjny uznał właśnie, że uzależnianie prawa do abonamentu dla użytkowników aut od posiadania umowy w formie aktu notarialnej narusza prawo.
Abonament na parkowanie w Warszawie
Sprawa dotyczyła regulacji dotyczących płatnego parkowania w stolicy uchwalonych w czerwcu 2008 r., które zostały oprotestowane przez prokuratora. Lista jego zarzutów była długa, a jeden dotyczył wprowadzenia wymogu posiadania umowy w formie aktu notarialnego przy użyczeniu dla chcących skorzystać z abonamentu na parkowanie.
Czytaj więcej:
Uchwała radnych, która od tamtego czasu była już kilkanaście razy modyfikowana, w przypadku auta osobowego pozostającego w użyciu na podstawie umowy użyczenia wymagała bowiem jej zawarcia w formie aktu notarialnego. Analogiczne rozwiązanie przewidujące konieczność pofatygowania się do rejenta w przypadku umów użyczenia dotyczyła tzw. karty N+, uprawniającej niepełnoprawnych do bezpłatnego parkowania.
Prokurator uważał, że w tym zakresie wprowadzenie możliwości złożenia wniosku oraz wykupienia abonamentu – a także karty N+ – dla osób posiadających ściśle określony tytuł prawny do pojazdu narusza przepisy.