Szczegóły zawiera projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, który został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
Konsolidacja szpitali nie wszędzie
Profesor Jarosław J. Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali, wskazuje, że konsolidacja zawarta w projekcie jest jedynie częściowa – w jej skład mają wejść zespoły opieki zdrowotnej, ale nie szpitale wojewódzkie, uniwersyteckie czy prywatne. Tym samym z konsolidacji wykluczeni zostaną mieszkańcy dużych miast, a pacjentów z Polski powiatowej nie obejmie koordynowana opieka i transport do oddziałów szpitali wojewódzkich. A priorytetem w łączeniu placówek powinna być koordynacja opieki nad pacjentem w ramach różnych poziomów leczenia, a nie tylko w ramach szpitali powiatowych.
Czytaj więcej:
Profesor Fedorowski podkreśla, że ważna jest także współpraca z podstawową opieką zdrowotną, a tego elementu zabrakło w projekcie. W związku z tym ma on wątpliwości, czy reforma w systemie opieki zdrowotnej powinna rozpocząć się od zmian szpitalnictwa (jak zakłada projekt). – Z racji że mamy kłopot z piramidą świadczeń, czyli zbyt wiele świadczeń jest wykonywanych w szpitalach, a zbyt mało w medycynie ambulatoryjnej, w mojej opinii logiczne byłoby, aby zacząć od działań, które spowodują, że to opieka ambulatoryjna przejmie pacjentów i będzie współpracować, aby odciążyć szpitale – wskazuje prof. Fedorowski. Na pozytywne aspekty projektu zwraca uwagę Tomasz Kędzia, prezes Obywatelskiego Stowarzyszenia dla Dobra Pacjenta.
– Koncentracja świadczeń będzie służyć poprawie wyników leczenia. Nie widzę zagrożenia w zbyt późnym dotarciu do pacjenta, ponieważ obecnie są szybkie sposoby łączności oraz transportu – podkreśla Tomasz Kędzia.