Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa (Dz. U. poz. 1073), który w czwartek przyjął Senat.
Chodzi o swoisty dodatek do emerytury wiejskich samorządowców. Przysługuje bowiem tym, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny (60 lat kobiety i 65 mężczyźni). Ale to nie wszystko. Do wypłaty uprawnione są osoby, które pełniły funkcję sołtysa co najmniej dwie kadencje, ale nie mniej niż przez osiem lat. I właśnie ta przesłanka budzi w praktyce największe problemy.
Emerytura dla sołtysa. Problemy z kryterium do wypłaty dodatku
Zwróciła na to uwagę m.in. posłanka Iwona Małgorzata Krawczyk z Koalicji Obywatelskiej w interpelacji skierowanej do Michała Kołodziejczaka, sekretarza stanu w resorcie rolnictwa.
Jak wskazała, ustawodawca nie przewidział, że kadencja danego sołtysa nie zawsze pokrywa się z 4-letnim okresem (między wyborami).
— W obecnej sytuacji dochodzi do przypadków odmowy przyznania dodatku, mimo że sołtys pełnił co do funkcję przez dwie pełne kadencje ( tj. nie została ona skrócona). Chodzi o sytuacji, gdy wybory zostały wyznaczone na kilka dni przed upływem pełnych 4 lat. W powiecie kamiennogórskim są dwa przypadki, o których mi wiadomo. W jednym do uzyskania świadczenia brakuje 5 dni, a w drugim 6 dni — wskazywała posłanka.