Już tylko podpisu prezydenta brakuje pod ustawą, która rozszerzy możliwości udziału osób starszych w działaniach samorządu. Uchwalona ostatecznie w czwartek nowela do ustaw o samorządzie gminnym, powiatowym i wojewódzkim przewiduje obligatoryjne tworzenie rad seniorów nie tylko przy radach gmin, ale też przy radach powiatów i sejmikach wojewódzkich.
Samorząd będzie do tego zobligowany, gdy tylko o utworzenie takiej rady zawnioskuje określona liczba mieszkańców, którzy ukończyły 60 lat. Na przykład w gminie liczącej do 20 tys. mieszkańców wystarczy wniosek 50 miejscowych seniorów, a w większej – 100.
Czytaj więcej
Gminne rady seniorów mogą działać we wszystkich sprawach dotyczących osób starszych, którymi zajmuje się samorząd terytorialny.
Dziś gmina może taką radę stworzyć z własnej inicjatywy lub „na wniosek zainteresowanych środowisk”. W praktyce rady seniorów tworzą się zatem tam, gdzie lokalna społeczność uzna to za stosowne. Przepisy samorządowe pozwalają, na podobnych zasadach, na tworzenie także rad młodzieżowych.
Pod koniec 2021 roku rady seniorów działały w 423 gminach, czyli w 17 proc. wszystkich gmin. Najwięcej – w województwach pomorskim (43) i wielkopolskim (40). Zresztą ogólna liczba takich rad wzrasta, bo w 2016 roku było ich tylko 197, a w 2018 r. – 338. Takie dane podaje raport „Informacja o sytuacji osób starszych w Polsce w roku 2021”, opublikowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.