Uchwała Rady Miasta Zakopanego odbiegała od jej projektu

Zwiększenie limitów zezwoleń na sprzedaż alkoholu w stolicy polskich Tatr naruszyło ustawową zasadę ograniczania dostępności alkoholu.

Publikacja: 07.01.2019 17:19

Uchwała Rady Miasta Zakopanego odbiegała od jej projektu

Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik

Okazją do podjęcia przez Radę Miasta Zakopanego uchwały w sprawie określenia maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż alkoholu stała się nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości. Weszła w życie w marcu 2018 r., dając radom gmin i miast sześć miesięcy na podjęcie nowych uchwał, określających m.in. maksymalną liczbę zezwoleń na sprzedaż alkoholu.

Czytaj też:

Ograniczenia w sprzedaży alkoholu w gminach od 9 marca 2018 r.

Uchwała o sprzedaży alkoholu musi być konkretna

Taką uchwałę Rada Miasta Zakopanego podjęła 28 czerwca 2018 r. W ostatecznej wersji różniła się jednak od projektu przedłożonego do konsultacji społecznej. Ustalała inną, a konkretnie dwukrotnie większą niż w projekcie, liczbę zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych w sklepach i w lokalach gastronomicznych. Dotychczas działało w Zakopanem 60 sklepów i 300 zakładów gastronomicznych sprzedających alkohol powyżej 4,5 proc. mocy (oprócz piwa). W uchwale ustalono limity po 180 zezwoleń na sprzedaż alkoholu do 4,5 proc. oraz piwa i od 4,5 proc. do 18 proc. w sklepach oraz po 350 zezwoleń na sprzedaż w barach alkoholi o mocy do 4,5 proc. oraz od 4,5 proc. do 18 proc., z wyjątkiem piwa.

Bez zmian pozostał jedynie dotychczasowy limit 150 zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych o mocy powyżej 18 proc.

Wojewoda małopolski zaskarżył uchwałę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie. Nie współgrała ona bowiem, wręcz była sprzeczna, z przyjętą w maju 2018 r. przez Radę Miasta Strategią Rozwiązywania Problemów Społecznych Miasta Zakopane na lata 2014–2019. Jednym z punktów tego dokumentu jest ograniczenie dostępności alkoholu m.in. poprzez określanie zasad usytuowania i limitowania punktów jego sprzedaży.

Burmistrz Zakopanego argumentował, że liczba zezwoleń nie zmieniła się od 2008 r., pomimo rosnącej liczby turystów. Toteż większość radnych uznała, że dotychczasowe limity zezwoleń na sprzedaż alkoholu są niewystarczające. Ich zwiększenie dla wódki, wina i piwa oraz wprowadzenie nowej liczby zezwoleń dla piwa nie zagrozi więc profilaktyce antyalkoholowej.

W Miejskim Programie Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych nie ma jednoznacznych zapisów o konieczności ustalenia limitu zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych takich jak obowiązujące dotychczas.

Nie jest jednak dopuszczalne takie określenie maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych, które nie wynika z założeń gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych bądź pozostaje w nim w sprzeczności – uznał WSA.

Stwierdzając nieważność uchwały, sąd ocenił, że przez zwiększenie maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych uchwała stała się sprzeczna z zapisami tego programu.

Miasto nie złożyło skargi kasacyjnej od tego wyroku do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Jak się jednak nieoficjalnie dowiadujemy, taką skargę złożyła podobno jedna z zainteresowanych osób. Jeżeli jest to prawdziwa informacja, wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie jest jeszcze nieprawomocny.

Sygnatura akt: III SA/Kr 1027/18

Okazją do podjęcia przez Radę Miasta Zakopanego uchwały w sprawie określenia maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż alkoholu stała się nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości. Weszła w życie w marcu 2018 r., dając radom gmin i miast sześć miesięcy na podjęcie nowych uchwał, określających m.in. maksymalną liczbę zezwoleń na sprzedaż alkoholu.

Czytaj też:

Pozostało 87% artykułu
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach