Gmina i spółka komunalna to odrębne podmioty, a odrębność ta skutkuje brakiem możliwości uznania czynności wykonywanych przez spółkę za czynności samej gminy. Konsekwentnie gmina nie ma prawa do odliczenia VAT naliczonego od zakupu autobusów, które powierzyła spółce komunalnej na podstawie umowy użyczenia, ponieważ gmina nie wykonuje za pomocą tego mienia czynności opodatkowanych. – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Rzeszowie wyroku z 19 lutego 2019 r., sygn. I SA/Rz 18/19.
Czytaj też: Fiskus nie zarobi na darmowej komunikacji - gminna rekompensata dla spółki komunalnej
Wniosek o interpretację i stanowisko spółki
Miasto wystąpiło o udzielenie interpretacji w sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług. We wniosku wskazało, że jest organizatorem lokalnego autobusowego transportu zbiorowego na terenie miasta oraz gmin, z którymi zawarło porozumienie. Operatorem wykonującym przewóz pasażerów na podstawie umowy wykonawczej zawartej między miastem a spółką komunalną w sprawie realizacji przez nią zadania własnego miasta w zakresie lokalnego publicznego transportu zbiorowego w ramach komunikacji, jest spółka ze 100 proc. udziałem miasta.
Z uwagi na zużywający się tabor autobusowy, miasto zamierza dokonać zakupu nowych środków transportu, które następnie odda w użyczenie spółce realizującej umowę wykonawczą na świadczenie usług komunikacji miejskiej dla miasta. W związku z zamiarem zakupu nowych środków transportu publicznego miasto planuje zawrzeć ze spółką umowę powierzenia, na podstawie której spółka będzie realizować usługi komunikacji miejskiej na powierzonym przez miasto majątku. Taka forma przekazania majątku wynika z zapisów studium wykonalności dla projektu dotyczącego zakupu autobusów, które w 85 proc. dofinansowane są dotacją z Regionalnego Programu Operacyjnego. W okresie trwałości tego projektu, tj. przez 5 lat od dnia podpisania umowy współfinansowany projekt nie może ulec znaczącej modyfikacji, tj. miasto nie może osiągać dochodów z tytułu użytkowania zakupionych autobusów (np. z tytułu dzierżawy). Zgodnie z umową powierzenia, spółce przysługiwać będzie prawo wykorzystywania udostępnionych środków trwałych (autobusów) wyłącznie do świadczenia usług transportu miejskiego na rzecz miasta. W trakcie obowiązywania umowy powierzenia, przekazane autobusy będą znajdować się w ewidencji majątkowej miasta, spółka ponosić będzie jedynie koszty bieżące związane z eksploatacją udostępnionych im środków transportowych (koszty paliwa, części zamiennych, ubezpieczenia). Dokonywana przez spółkę sprzedaż biletów stanowić będzie czynności opodatkowane podatkiem VAT według stawki 8 proc..
Miasto zapytało czy będzie mu przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przy nabyciu taboru autobusowego. Samo stanęło na stanowisku, że prawo takie będzie mu przysługiwało.