Wójt (burmistrz, prezydent miasta) nie otrzyma żadnej odprawy, gdy zostanie ponownie zatrudniony w kolejnej kadencji na podstawie stosunku pracy z wyboru i w tym samym urzędzie. Tak wynika z art. 40 ust. 2 o pracownikach samorządowych (dalej u.p.s.).
Świadczenia alternatywne
Według art. 40 ust. 1 u.p.s. wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta), burmistrzowi dzielnicy m.st. Warszawy oraz jego zastępcy i pozostałym członkom zarządu dzielnicy, a także staroście i marszałkowi oraz pozostałym członkom zarządu powiatu (województwa), których stosunek pracy został rozwiązany w związku z upływem kadencji, przysługuje odprawa. Przepis ten wskazuje także, w jakiej wysokości świadczenie to jest wypłacane. Jest to kwota trzymiesięcznego wynagrodzenia obliczonego według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.
Z kolei z art. 75 ustawy kodeks pracy wynika, że pracownikowi, który nie pozostawał w związku z wyborem na urlopie bezpłatnym, przysługuje odprawa w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Z tych dwóch regulacji nie wynika, że odprawy nie mogą być wypłacane równocześnie. Jednak wątpliwości w tym względzie rozwiewa art. 40 ust. 3 ustawy o pracownikach samorządowych, który stanowi wprost, że pracownikowi, który otrzymał odprawę z art. 40 ust. 1 tej ustawy, nie przysługuje ta przewidziana w przepisach kodeksu pracy.
W związku z końcem kadencji
– Odprawa przewidziana w art. 40 ustawy o pracownikach samorządowych przysługuje pracownikowi wówczas, gdy jego stosunek pracy został rozwiązany w związku z upływem kadencji. Prawa do tej odprawy nie ma natomiast pracownik, który odszedł ze stanowiska przed upływem kadencji – tłumaczy Agnieszka Rzetecka-Gil, radca prawny. Dodaje ona, że sam zwrot „upływ kadencji" należy rozumieć jako dzień wyboru nowego wójta, w którym jednocześnie następuje rozwiązanie stosunku pracy z dotychczasowym.
Zdaniem Agnieszki Rzeteckiej-Gil uprawnienia do tej odprawy nie ma osoba ponownie zatrudniona w kolejnej kadencji na podstawie stosunku pracy z wyboru w tym samym urzędzie, np. gdy wcześniej była zatrudniona jako starosta, a w kolejnej kadencji jako etatowy członek zarządu.