Błędne jest stanowisko, zgodnie z którym dofinansowanie, które gmina otrzymuje od gminy ościennej tytułem dofinansowania transportu osób jest związane z ceną usługi przewozowej i jako takie podlega opodatkowaniu VAT. Cena usługi przewozowej jest określona, okoliczność dofinansowania natomiast związana jest z faktem, że cena ta nie pokrywa kosztów związanych ze świadczeniem usługi. Taka dopłata nie jest więc dopłatą do ceny biletów, tylko rekompensatą kosztów związanych ze świadczeniem usługi przewozowej – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 27 sierpnia 2019 r., I FSK 1072/17.
Wniosek o interpretację
Gmina wystąpiła o wydanie interpretacji w sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług. We wniosku wskazała, że zgodnie z ustawą o publicznym transporcie zbiorowym jest organizatorem publicznego transportu zbiorowego. Działalność ta prowadzona jest zarówno na terenie gminy jak i na terenie gmin ościennych, na podstawie stosownych porozumień, których celem jest efektywne zarządzanie jakością publicznego transportu pasażerskiego w ramach lokalnego transportu zbiorowego oraz procesami ruchu w systemie transportowym miasta.
Czytaj także: VAT: refundacja kosztów organizacji transportu zbiorowego
Cena biletów ustalana jest w drodze uchwały rady miasta. Gmina zawarła z gminą ościenną porozumienie w sprawie powierzenia wykonywania przewozów w komunikacji miejskiej. Zgodnie z porozumieniem, za wykonane przewozy gmina ościenna będzie przekazywała środki finansowe stanowiące pokrycie różnicy między kosztami ponoszonymi na świadczenie usługi, a uzyskanymi przychodami (sprzedaż biletów). Gmina zapytała czy środki otrzymane z tego tytułu od gminy ościennej będą podlegały opodatkowaniu stawką VAT w wysokości 8 proc. (tak jak usługa przewozu) i czy konieczne jest wystawienie faktur VAT dokumentujących otrzymanie należnych kwot. Sama stanęła na stanowisku, że przedmiotowe kwoty nie są zapłatą za wykonanie usługi, nie stanowią obrotu, a w związku z tym nie podlegają opodatkowaniu VAT i nie powinny być dokumentowane fakturami VAT.
Gmina nie będzie świadczyła usług transportowych na rzecz innych gmin, lecz na rzecz potencjalnych podróżnych, a wynagrodzenie z tego tytułu stanowić będą kwoty uzyskane ze sprzedaży biletów na rzecz pasażerów. Otrzymane dofinansowanie nie będzie zatem stanowić wynagrodzenia z tytułu usług wykonywanych na rzecz gminy ościennej i tym samym nie będzie podlegać opodatkowaniu VAT.