Czas pracy członków korpusu służby cywilnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę i średnio 40 godzin na tydzień w przyjętym okresie rozliczeniowym, nie dłuższym niż cztery miesiące.
Tylko w sytuacjach uzasadnionych charakterem pracy i jej strukturą można zastosować harmonogramy czasu pracy, które umożliwiają wydłużenie czasu pracy do 12 godzin dziennie. Natomiast w ramach tych harmonogramów, średni czas pracy nie może przekraczać 40 godzin tygodniowo w ustalonym okresie rozliczeniowym, który nie może być dłuższy niż 4 cztery miesiące. Ustawa o służbie cywilnej zezwala na świadczenie pracy w godzinach nadliczbowych przez członków korpusu służby cywilnej na polecenie przełożonego, jeżeli wymagają tego potrzeby urzędu. W szczególnych sytuacjach możliwe jest także realizowanie obowiązków w nocy oraz w dni wolne, takie jak niedziele i święta. Co się zmieniło?
Nowa regulacja umożliwia przyznanie wynagrodzenia pracownikowi SC za pracę wykonywaną na polecenie przełożonego w godzinach nadliczbowych oraz urzędnikowi tego korpusu za nadgodziny realizowane w porze nocnej.
Dotychczas – zarówno jednym jak i drugim– rekompensata przysługiwała wyłącznie w formie czasu wolnego w tym samym wymiarze.
Dodatkowo, urzędnikowi służby cywilnej, do którego jest stosowany system czasu pracy inny niż weekendowy, za wykonywanie obowiązków służbowych w niedzielę przysługiwał będzie dzień wolny w najbliższym tygodniu. Natomiast za pracę w święto - inny dzień wolny albo wynagrodzenie za czas przepracowany w tych okresach.