Premier zdecydował. Nie będzie kontrasygnaty w sprawie Izby Pracy

Premier Donald Tusk zapowiedział, że nie złoży kontrasygnaty po postanowieniem Andrzeja Dudy o wyznaczeniu osoby kierującej Izbą Pracy Sądu Najwyższego. Nazwał to kolejną próbą legalizowania sytuacji z neosędziami.

Publikacja: 06.09.2024 12:47

Donald Tusk, Andrzej Duda

Donald Tusk, Andrzej Duda

Foto: PAP/Leszek Szymański, Radek Pietruszka

O swojej decyzji Tusk poinformował podczas spotkania ze środowiskiem prawniczym w piątek. Wskazał, że nie udzieli kontrasygnaty „w kolejnej próbie prezydenta legalizowania sytuacji z neosędziami”.

Czytaj więcej

Ruch Andrzeja Dudy ws. Sądu Najwyższego. Co zrobi Donald Tusk?

Tusk: Nie będzie kontrasygnaty i legalizowania sytuacji z neosędziami

- Testem jest kolejna prośba prezydenta o kontrasygnatę. Ja jej nie udzielę i oddaje to nasze stanowisko. W żaden sposób nie chcemy dać pretekstu, aby ktoś sądził, że z jakiegoś powodu naszym zamiarem jest legalizowanie stanu rzeczy, który uważamy za z gruntu zły – mówi Tusk.

W ostatnich dniach do premiera trafiło pismo prezydenta z postanowieniem o wyznaczeniu osoby mającej tymczasowo wykonywać obowiązki prezesa Izby Pracy I Ubezpieczeń Społecznych SN. Prezydencka minister Małgorzata Paprocka mówiła w Polskim Radiu, że prezydent czeka na kontrasygnatę Prezesa Rady Ministrów.

Jest to związane z zakończeniem we wtorek kadencji na tym stanowisku przez sędziego Piotra Prusinowskiego.

Zamieszanie wokół Izby Pracy. Neosędzia kandydatem na tymczasowego prezesa

W konsekwencji pierwsza prezes SN prof. Małgorzata Manowska zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy z prośbą o wyznaczenie osoby pełniącej obowiązki prezesa Izby. Ponieważ to nie nastąpiło, na podstawie przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym Manowska przejęła kontrolę nad Izbą. Według części prawników nie miała do tego prawa i do czasu wyboru nowego prezesa Izbą powinien kierować najstarszy stażem w SN przewodniczący wydziału tj. sędzia Dawid Miąsik. Zareagował też szef rządu zapowiadając skierowanie zawiadomienia do prokuratury. Jeszcze tego samego dnia Manowska wyznaczyła do tymczasowego kierowania Izbą sędziego Miąsika.

Warto przypomnieć, że w ubiegłym tygodniu ogromne kontrowersje wywołała zgoda premiera na wyznaczenie tzw. neosędziego Krzysztofa Wesołowskiego na przewodniczącego zgromadzenia sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego, które ma dokonać wyboru prezesa tej izby.

Donald Tusk przyznał, że kontrasygnata wynikała z błędu urzędnika Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, a dokładnie ministra Macieja Berka. - Więcej taka sytuacja się nie ma prawa powtórzyć - mówił wtedy Donald Tusk.

Czytaj więcej

Tomasz Pietryga: Słowa Donalda Tuska o SN i prezes Manowskiej są atomowe

O swojej decyzji Tusk poinformował podczas spotkania ze środowiskiem prawniczym w piątek. Wskazał, że nie udzieli kontrasygnaty „w kolejnej próbie prezydenta legalizowania sytuacji z neosędziami”.

Tusk: Nie będzie kontrasygnaty i legalizowania sytuacji z neosędziami

Pozostało 92% artykułu
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach