Konkurs na sędziego ETPCz prowadzony jest już po raz czwarty. Jego celem jest wybór następcy prof. dr hab. Krzysztofa Wojtyczka, którego kadencja sędziowska w Strasburgu upłynęła w październiku 2021 r.
Problem z wyborem polskiego sędziego ETPCz. Kandydaci PiS odrzuceni
Od tego czasu listy z kandydatami, które przedstawiał rząd PiS były trzykrotnie odrzucane przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy. Powodem były m.in. wątpliwości dotyczące transparentności procedury ich wyłaniania i brak wymaganych kwalifikacji przez kandydatów. Przypomnijmy, że na odrzuconych listach znaleźli się m.in. rzecznik Sądu Najwyższego Aleksander Stępkowski czy sędzia tego sądu Elżbieta Karska, żona europosła PiS.
Tym razem ma być inaczej. Zapewnia o tym wiceszefowa MSZ Henryka Mościcka-Dendys, która stoi na czele zespołu powołanego do wyboru kandydatów. Przekonuje, że wypracowano formułę wyboru, która zapewnia transparentność i wypełnia wszystkie zalecenia panelu doradczego Rady Europy. W efekcie w konkursie tym uczestniczyło 26 osób, których dorobek i kompetencje oceniał zespół ekspertów, pod okiem przedstawicieli organizacji społecznych. W konsekwencji na początku lipca resort podał nazwiska trojga kandydatów. To: Anna Adamska-Gallant była sędzia SN Kosowa, współpracująca z Radą Europy, sędzia SN Małgorzata Wąsek-Wiaderek oraz Adam Wiśniewski, profesor Uniwersytetu Gdańskiego.
We wtorek stanęli oni przed komisją senacką i odpowiadali na pytania senatorów oraz przedstawicieli organizacji społecznych. Anna Adamska-Gallant zapytana o kwestię zmian klimatycznych opowiedziała się za podpisaniem protokołu dodatkowego dotyczącego ochrony środowiska. – Wydaje mi się, że stopień zagrożenia dla środowiska zmianami klimatycznymi wymusza reakcje na różnych poziomach, nie tylko na poziomie państwa, ale także na poziomie międzynarodowym – mówiła.
Czytaj więcej
Ministerstwo Spraw Zagranicznych ogłosiło listę kandydatów na urząd Sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. To już czwarta lista, która zostanie przedstawiona przez polski rząd. Trzy poprzednie zostały odrzucone.