Od szeregu miesięcy większość sędziów z obecnego składu Trybunału Stanu wybranych po ostatnich wyborach parlamentarnych, zwłaszcza w kontekście przygotowywanego postawienia przed TS prezesa NBP Adama Glapińskiego, domagała się zwołania zgromadzenia sędziów Trybunału celem zmiany jego regulaminu w zakresie wyznaczania składów orzekających do konkretnych spraw. Kompetencja ta należy do przewodniczącego TS, którym z mocy prawa jest pierwszy prezes SN – obecnie prof. Małgorzata Manowska.
Czytaj więcej
"Zawiadamiamy o niewykonaniu przez panią Małgorzatę Manowską jej prawnego obowiązku" - napisało ośmiu sędziów Trybunału Stanu do marszałków Sejmu i Senatu, prezydenta, premiera, ministra sprawiedliwości oraz prokuratora krajowego. I prezes SN, jako przewodnicząca Trybunału Stanu, od stycznia odmawia zwołania pełnego składu TS.
Manowska, pierwsza prezes SN: składy Trybunału Stanu będą losowane
Pierwsza prezes wydała w tej sprawie zarządzenie, a z komunikatu SN wynika, że grupa członków Trybunału Stanu, którzy „krzykliwie domagali się wprowadzenia” w regulaminie Trybunału Stanu regulacji przewidujących losowanie składów orzekających, nie umiała przedstawić projektu takiej nowelizacji, który spełniałby wymogi obowiązujących zasad techniki prawodawczej.
Chodzi o to, że grupa sędziów zawiadomiła prezydenta, premiera, marszałków Sejmu i Senatu oraz ministra sprawiedliwości, że pierwsza prezes SN, jako przewodnicząca TS, od stycznia odmawia zwołania pełnego składu TS celem zmiany regulaminu TK co do wyznaczania składu orzekającego, czym narusza swoje obowiązki.
Przypomnijmy, że według obowiązującego wciąż regulaminu skład orzekający Trybunału Stanu, w tym jego przewodniczącego w pierwszej instancji, wyznacza pierwsza prezes SN. W pierwszej instancji Trybunał Stanu orzeka w składzie: przewodniczący i czterech członków, a w drugiej w składzie: przewodniczący i sześciu członków, z wyłączeniem sędziów, którzy uczestniczyli w rozpatrzeniu sprawy.