Od niemal dwóch miesięcy stoi pan na czele nowo powołanej Komisji Kodyfikacyjnej. Jej celem jest „wsparcie ministra sprawiedliwości w przywracaniu praworządności”, innymi słowy przygotowanie kompleksowej reformy wymiaru sprawiedliwości. Jak idzie państwu to wspieranie?
Mieliśmy już kilka posiedzeń, kolejne są w planach. Stale wpływają do nas liczne pisma od różnych podmiotów z postulatami zmian w wielu obszarach – od działalności asystentów sędziów i referendarzy po realizację wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie skargi nadzwyczajnej. Opracowaliśmy też opinię do ministerialnego projektu rozdziału funkcji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości. Jednak naszym głównym celem jest przygotowanie kompleksowych zmian w sądach i prokuraturze. Rozpoczęliśmy już prace nad czterema projektami: prawo o ustroju sądów powszechnych, prawo o prokuraturze, ustawa o SN i ustawa o uregulowaniu skutków uchwał neo-KRS i to właśnie ten ostatni projekt jako pierwszy wyjdzie z Komisji Kodyfikacyjnej.
Jakie są jego główne założenia?
Należy całościowo uregulować status sędziów powołanych lub awansowanych przy udziale neo-KRS. Trybunał w Strasburgu w wyroku w sprawie Lecha Wałęsy dał na to czas polskim władzom do listopada 2025 r. Wokół tematu neosędziów w przestrzeni publicznej funkcjonuje wiele przekłamań i niedopowiedzeń. Po pierwsze nie jest tak, że tzw. procedury vettingowe (weryfikacyjne – przyp. red.) się sprawdziły na świecie. Jest wręcz przeciwnie, doświadczenia większości krajów z indywidualnymi komisjami są negatywne, często oznaczało to kwestionowanie rzetelności i kryteriów dokonywanych ocen. W Polsce sytuacja jest jasna, problem jest systemowy, a nie indywidualny, dlatego rozwiązanie jego również powinno być systemowe. Należy mieć też na uwadze stabilność systemu.
Czytaj więcej
Reforma sądownictwa powinna być bardzo szeroka. Zakładam, że w pierwszej kolejności zajmiemy się uregulowaniem skutków uchwał neo-KRS oraz rozdzieleniem funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego – mówi sędzia Krystian Markiewicz, szef Komisji Kodyfikacyjnej Ustroju Sądów Powszechnych i Prokuratury.