Prezesi sądów od Ziobry jednak bez parasola. Bodnar nie uzna zabezpieczenia TK

Minister sprawiedliwości nie uzna najnowszego zabezpieczenia Trybunału Konstytucyjnego, który na wniosek KRS zakazał mu odwoływania prezesów sądów z nominacji resortu Ziobry - ustaliło OKO.press. Adam Bodnar uważa - podobnie, jak jeden z sędziów TK - że było ono wydane poza zakresem kompetencji.

Publikacja: 01.05.2024 15:32

Adam Bodnar, Julia Przyłębska

Adam Bodnar, Julia Przyłębska

Foto: PAP/Leszek Szymański, Wojciech Olkuśnik

dgk

Chodzi o postanowienie, które 24 kwietnia wydał pięcioosobowy skład TK pod przewodnictwem Bogdana Święczkowskiego. Nie zostało ono opublikowane na stronie TK.  Poinformowała o nim w piątek 30 kwietnia „Gazeta Wyborcza”. Według zabezpieczenia minister sprawiedliwości nie może odwoływać prezesów i wiceprezesów sądów bez zgody tzw. nowej Krajowej Rady Sądownictwa do czasu wydania przez TK wyroku ws. zaskarżonych przez neoKRS przepisów regulujących procedurę odwoływania prezesów i wiceprezesów sądów. A to ma nastąpić najwcześniej w czerwcu.

W składzie orzekającym, oprócz Święczkowskiego, zasiadali także byli posłowie Krystyna Pawłowicz i Stanisław Piotrowicz oraz sędziowie Zbigniew Jędrzejewski i Rafał Wojciechowski. Ten ostatni złożył zdanie odrębne - jego zdaniem TK nie mógł w tej sprawie orzec o zabezpieczeniu.  Jednak większość składu uznała, że brak zabezpieczenia mógłby poważnie utrudnić lub nawet uniemożliwić wykonanie przyszłego orzeczenia.

Czytaj więcej

Ministerstwo Sprawiedliwości: Maciej Nawacki odwołany

NeoKRS chce chronić posady swoich członków

Jak pisze Mariusz Jałoszewski w OKO.press, zabezpieczenie jest próbą zablokowania trwającego od kilku miesięcy procesu odwoływania prezesów i wiceprezesów sądów powołanych przez resort Ziobry. Zmian personalnych minister sprawiedliwości dokonał już  w 22 sądach. Odwołania dotyczyły także członków neoKRS:  Macieja Nawackiego, który kierował Sądem Rejonowym w Olsztynie, Marka Jaskulskiego, który był wiceprezesem Sądu Rejonowego Poznań-Grunwald i Jeżyce oraz Ireny Bochniak, byłej już wiceprezeski Sądu Okręgowego w Krakowie. 

Nawacki skomentował postanowienie sądu na platformie X słowami: "Postanowienie TK jest powszechnie obowiązujące i ostateczne. Każdy bodnarowiec, prezes uzurpator ma obowiązek wykonać. Jak nie... nie przedawnia się."

Trwa procedura odwoływania kierownictwa kolejnych sądów. Ostatnie wnioski Bodnara dotyczą Jarosława Dudzicza, prezesa Sądu Rejonowego w Gorzowie Wielkopolskim oraz dwóch wiceprezesek Sądu Apelacyjnego w Warszawie Edyty Dzielińskiej i Agnieszki Stachniak-Rogalskiej.   Natomiast troje członków neoKRS nadal pozostaje prezesami sądów. To Grzegorz Furmankiewicz w Sądzie Okręgowym w Krośnie, Rafał Puchalski w Sądzie Apelacyjnym w Rzeszowie i Ewa Łąpińska w Sądzie Okręgowym w Sosnowcu.

Czytaj więcej

Piotr Schab opuścił gabinet prezesa Sądu Apelacyjnego

Schab i Radzik już żądają przywrócenia

Nominaci Ziobry już żądają przywrócenia ich na stanowiska zajmowane przed odwołaniem, choć - jak zauważa OKO.press -  z zabezpieczenia nie wynika, że działa ono wstecz.  Najwyraźniej sama KRS uważa, że jest inaczej.

- Z zabezpieczenia wynika, iż osoby powołane przez ministra Adama Bodnara na stanowiska prezesów i wiceprezesów mogą pełnić te funkcje tymczasowo, gdyż ich status zależeć może od ostatecznego wyroku, jaki wyda w tej sprawie TK –  przekazała rzecznik KRS Ewa Łosińska. 

O przywrócenie zabiega już były wiceprezes Sądu Apelacyjnego w Poznaniu Przemysław Radzik, który napisał na X, że zwrócił się do osób administrujących Sądem Apelacyjnym w Poznaniu o natychmiastowe wykonanie orzeczenia TK  m.in. poprzez umożliwienie mu wykonywania obowiązków wiceprezesa Sądu.

O przywrócenie na stanowisko wystąpił też były prezes Sądu Apelacyjnego w Warszawie  Piotr Schab. Wysłał do sądu pismo z żądaniem przywrócenia dostępu do systemu informatycznego zarządzającego sądem oraz wpuszczenia do gabinetu prezesa. Chce też dopuszczenia do zarządzania sądem dwóch swoich zastępczyń, które są obecnie zawieszone. Grozi, że w przypadku niewykonania jego żądania, zawiadomi prokuraturę o popełnieniu przestępstwa przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków służbowych oraz przywłaszczania funkcji prezesa sądu przez nową prezes Dorotę Markiewicz, o której pisze "osoba uzurpująca".

Czytaj więcej

Sędzia Radzik nie będzie już orzekać w Poznaniu

Gotowiec z TK dla Bodnara

Według OKO.press, minister sprawiedliwości nie uzna zabezpieczenia z tych samych powodów,  z jakich sędzia TK Rafał Wojciechowski zgłosił zdanie odrębne. Przypomniał on, że  TK wydał już trzy zabezpieczenia na podstawie kodeksu postępowania cywilnego. Dotyczyły one m.in. powstrzymania zmian kadrowych w Prokuraturze Krajowej i zawieszenia prezesa Piotra Schaba. Minister sprawiedliwości ich nie wykonał, stwierdzając, że TK wydał  przekraczając swoje kompetencje.

Sędzia Wojciechowski podkreślił, że TK działa przede wszystkim na podstawie ustawy regulującej organizację i tryb postępowania przed TK. Zgodnie z tą ustawą TK może wydawać zabezpieczenia w sprawie skarg konstytucyjnych i sporów kompetencyjnych pomiędzy organami. W ramach zabezpieczenia TK może zawiesić wykonanie wyroku i decyzji lub tymczasowo uregulować kwestią sporną w ramach sporu kompetencyjnego. Ustawa o TK nie mówi natomiast o stosowaniu zabezpieczeń w przypadku wniosków o zbadanie z Konstytucją danych przepisów. A taki wniosek złożyła neoKRS. Według Wojciechowskiego, TK nie może stosować dowolnych przepisów kodeksu postępowania cywilnego wedle własnego uznania.

Czytaj więcej

TK zawiesza decyzję ministra Bodnara ws. odwołania sędziego Schaba

Chodzi o postanowienie, które 24 kwietnia wydał pięcioosobowy skład TK pod przewodnictwem Bogdana Święczkowskiego. Nie zostało ono opublikowane na stronie TK.  Poinformowała o nim w piątek 30 kwietnia „Gazeta Wyborcza”. Według zabezpieczenia minister sprawiedliwości nie może odwoływać prezesów i wiceprezesów sądów bez zgody tzw. nowej Krajowej Rady Sądownictwa do czasu wydania przez TK wyroku ws. zaskarżonych przez neoKRS przepisów regulujących procedurę odwoływania prezesów i wiceprezesów sądów. A to ma nastąpić najwcześniej w czerwcu.

Pozostało 90% artykułu
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach