Prezes Manowska nie odpuszcza ławnikom SN

Odwołania kolejnej ławniczki Sądu Najwyższego domaga się pierwsza prezes tego sądu Małgorzata Manowska – ustaliła „Rzeczpospolita”. Powodem ma być m.in. odmowa orzekania z nowym sędziami.

Publikacja: 20.03.2024 16:16

I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska

I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska

Foto: Sąd Najwyższy

Chęć usunięcia ławniczki Izabeli Fularz z Sądu Najwyższego prezes Manowska uzasadnia rzekomym niewykonywaniem przez nią obowiązków ławnika poprzez odmowę orzekania w składach, w których znajdują się sędziowie z nowego nadania. Zarzuca też utrudniony kontakt z nią.

Ławnicy nie chcą orzekać z „neosędziami”

- W sprawie pani ławniczki pierwsza prezes SN składa wniosek o odwołanie zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Powodem jest odmawianie wykonywania obowiązków. To zmusza niestety do poważniejszych działań i zastosowania takich środków – powiedział „Rzeczpospolitej” zastępca rzecznika SN Piotr Falkowski.

Wniosek Manowskiej nie trafił jeszcze do Senatu wymaga on bowiem zaopiniowania przez kolegium SN i Radę Ławniczą. Ten ostatni organ wydał w środę negatywną opinię w tej sprawie i sprzeciwił się odwołaniu Fularz.

Czytaj więcej

Wojna o ławników Sądu Najwyższego już w Senacie

To już czternasty wniosek I prezes SN, w której domaga się odwołania ławników. Pisma dotyczące trzynastu z nich trafiły do Senatu w styczniu. Jak argumentowały wtedy władze SN, przyczyna jest ta sama: niewykonywanie przez ławników obowiązków orzeczniczych. Jedynie wniosek dotyczący Przemysława Wiszniewskiego ma trochę inną argumentację. Związany jest też z udziałem tego ławnika w marszu zorganizowanym przez Platformę Obywatelską w Warszawie w czerwcu ubiegłego roku.

Zarzuty te odpierają sami ławnicy. Szef Rady Ławniczej Andrzej Kompa przyznał przed miesiącem w rozmowie z „Rz”, że rzeczywiście odmawiają oni orzekania z neosędziami, ale – jak dodał — nie mogą postąpić inaczej. - Nie możemy zgodzić się na łamanie prawa i przystępować do niezgodnych z konstytucją procedur. Słuszność naszego postępowania potwierdzają ekspertyzy wybitnych prawników – argumentuje Kompa.

Chodzi o dwie ekspertyzy autorstwa prof. Wojciecha Sadurskiego i zespołu dr hab. Agnieszki Bień-Kacały, które potwierdzają wątpliwości ławników dotyczące statusu sędziów powołanych w procedurze z udziałem obecnej Krajowej Rady Sądownictwa.

Negatywną opinię do wniosków Manowskiej konsekwentnie formułuje Rada Ławnicza, podkreślając, że ławnicy niejednokrotnie dawali wyraz szczerej woli rzetelnego wykonywania obowiązków ławniczych, ale w zgodzie ze standardami konstytucyjnymi. Z kolei pozytywną rekomendację wystawiło już w tej sprawie Kolegium SN.

Czytaj więcej

Ławnicy Sądu Najwyższego żądają dymisji prezes Manowskiej

Senat zdecyduje o losach ławników SN

Zgodnie z procedurą prezes Manowska kieruje wnioski do marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, która przekaże je do senackiej Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji. W celu zaopiniowania wniosków komisja ta może przeprowadzić wysłuchanie ławników. Po wydaniu przez komisję rekomendacji o losach ławników zadecyduje w głosowaniu Senat. Jak ustaliła nieoficjalnie „Rzeczpospolita” wysłuchania takie odbędą się prawdopodobnie w końcu kwietnia.

Chęć usunięcia ławniczki Izabeli Fularz z Sądu Najwyższego prezes Manowska uzasadnia rzekomym niewykonywaniem przez nią obowiązków ławnika poprzez odmowę orzekania w składach, w których znajdują się sędziowie z nowego nadania. Zarzuca też utrudniony kontakt z nią.

Ławnicy nie chcą orzekać z „neosędziami”

Pozostało 90% artykułu
Prawo karne
Wypadek na Trasie Łazienkowskiej. Nowe, szokujące informacje ws. Łukasza Żaka
Prawo dla Ciebie
Chronili swoje samochody przed powodzią. Policja wzywa ich na komendę. Będą mandaty?
Prawo karne
Ekstradycja Sebastiana M. Pomoże interwencja Radosława Sikorskiego?
Prawo dla Ciebie
Pracodawcy wypłacą pracownikom wynagrodzenie za 10 dni nieobecności
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Prawo pracy
Powódź a nieobecność w pracy. Siła wyższa, przestój, czy jest wynagrodzenie