Prezes Manowska nie odpuszcza ławnikom SN

Odwołania kolejnej ławniczki Sądu Najwyższego domaga się pierwsza prezes tego sądu Małgorzata Manowska – ustaliła „Rzeczpospolita”. Powodem ma być m.in. odmowa orzekania z nowym sędziami.

Publikacja: 20.03.2024 16:16

I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska

I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska

Foto: Sąd Najwyższy

Chęć usunięcia ławniczki Izabeli Fularz z Sądu Najwyższego prezes Manowska uzasadnia rzekomym niewykonywaniem przez nią obowiązków ławnika poprzez odmowę orzekania w składach, w których znajdują się sędziowie z nowego nadania. Zarzuca też utrudniony kontakt z nią.

Ławnicy nie chcą orzekać z „neosędziami”

- W sprawie pani ławniczki pierwsza prezes SN składa wniosek o odwołanie zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Powodem jest odmawianie wykonywania obowiązków. To zmusza niestety do poważniejszych działań i zastosowania takich środków – powiedział „Rzeczpospolitej” zastępca rzecznika SN Piotr Falkowski.

Wniosek Manowskiej nie trafił jeszcze do Senatu wymaga on bowiem zaopiniowania przez kolegium SN i Radę Ławniczą. Ten ostatni organ wydał w środę negatywną opinię w tej sprawie i sprzeciwił się odwołaniu Fularz.

Czytaj więcej

Wojna o ławników Sądu Najwyższego już w Senacie

To już czternasty wniosek I prezes SN, w której domaga się odwołania ławników. Pisma dotyczące trzynastu z nich trafiły do Senatu w styczniu. Jak argumentowały wtedy władze SN, przyczyna jest ta sama: niewykonywanie przez ławników obowiązków orzeczniczych. Jedynie wniosek dotyczący Przemysława Wiszniewskiego ma trochę inną argumentację. Związany jest też z udziałem tego ławnika w marszu zorganizowanym przez Platformę Obywatelską w Warszawie w czerwcu ubiegłego roku.

Zarzuty te odpierają sami ławnicy. Szef Rady Ławniczej Andrzej Kompa przyznał przed miesiącem w rozmowie z „Rz”, że rzeczywiście odmawiają oni orzekania z neosędziami, ale – jak dodał — nie mogą postąpić inaczej. - Nie możemy zgodzić się na łamanie prawa i przystępować do niezgodnych z konstytucją procedur. Słuszność naszego postępowania potwierdzają ekspertyzy wybitnych prawników – argumentuje Kompa.

Chodzi o dwie ekspertyzy autorstwa prof. Wojciecha Sadurskiego i zespołu dr hab. Agnieszki Bień-Kacały, które potwierdzają wątpliwości ławników dotyczące statusu sędziów powołanych w procedurze z udziałem obecnej Krajowej Rady Sądownictwa.

Negatywną opinię do wniosków Manowskiej konsekwentnie formułuje Rada Ławnicza, podkreślając, że ławnicy niejednokrotnie dawali wyraz szczerej woli rzetelnego wykonywania obowiązków ławniczych, ale w zgodzie ze standardami konstytucyjnymi. Z kolei pozytywną rekomendację wystawiło już w tej sprawie Kolegium SN.

Czytaj więcej

Ławnicy Sądu Najwyższego żądają dymisji prezes Manowskiej

Senat zdecyduje o losach ławników SN

Zgodnie z procedurą prezes Manowska kieruje wnioski do marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, która przekaże je do senackiej Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji. W celu zaopiniowania wniosków komisja ta może przeprowadzić wysłuchanie ławników. Po wydaniu przez komisję rekomendacji o losach ławników zadecyduje w głosowaniu Senat. Jak ustaliła nieoficjalnie „Rzeczpospolita” wysłuchania takie odbędą się prawdopodobnie w końcu kwietnia.

Chęć usunięcia ławniczki Izabeli Fularz z Sądu Najwyższego prezes Manowska uzasadnia rzekomym niewykonywaniem przez nią obowiązków ławnika poprzez odmowę orzekania w składach, w których znajdują się sędziowie z nowego nadania. Zarzuca też utrudniony kontakt z nią.

Ławnicy nie chcą orzekać z „neosędziami”

Pozostało 90% artykułu
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach