W piątek Sejm po II czytaniu skierował projekt ustawy, która ma odblokować orzekanie w TK do sejmowej Komisji Sprawiedliwości, ale nie podano przy tym, czy dalsze procedowanie odbędzie się jeszcze na piątkowym posiedzeniu.
Nowela ustawy o organizacji i trybie postępowania przed TK ma zmniejszyć minimalny pełny skład Trybunału Konstytucyjnego, aby możliwe było orzekanie bez szóstki tzw. buntowników. Projekt krytykują ostro opozycja i środowiska prawnicze.
Sejmowa Komisja Sprawiedliwości ma się teraz zająć autopoprawką autorów projektu - posłów PIS, o przedłużenie do jednego tygodnia wejścia w życie tej noweli, gdyż pierwotna wersja przewidywała, że będzie to dzień następujący po dniu jej ogłoszenia.
Czytaj więcej
W czwartek grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości wniosła do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym. Przewiduje on zmniejszenie minimalnej liczebności Zgromadzenia Ogólnego z 2/3 liczby sędziów Trybunału (tj. 10 sędziów) do 9 oraz pełnego składu Trybunału z 11 sędziów do 9.
Zamiarem autorów projektu jest wybrnięcie z pata orzeczniczego w Trybunale, trwającego od połowy grudnia ubr., spowodowanego tym, że sześciu sędziów Trybunału uważa, że Julia Przyłębska przestała być prezesem TK po 6 latach urzędowania na tym stanowisku, wobec tego odmawiają uczestniczenia w sprawach wyznaczanych przez nią. A bez tej szóstki nie udaje się zgromadzić minimalnego pełnego składu TK tj. 11 sędziów koniecznych do rozpatrzenia wniosku prezydenta (ale też innych spraw), dotyczącego noweli ustawy o Sądzie Najwyższym, która ma odblokować wypłaty unijne z KPO.