Stanowisko to reakcja na wystąpienia przedstawicieli Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” w trakcie odbywającego się w dniach 14-16 kwietnia 2023 r. XXIX Zebrania Delegatów. Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa " działalność stowarzyszenia przekracza zakreślone normą art. 178 ust. 3 Konstytucji RP ograniczenia, stanowiące, że sędzia nie może należeć do partii politycznej, związku zawodowego ani prowadzić działalności publicznej, niedającej się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów".

W stanowisku czytamy, że "działalność części członków Stowarzyszenia >>Iustitia<<, którzy jako >>sukces<< określają doprowadzenie do destabilizacji państwa polskiego oraz wzywają organy instytucji unijnych do wdrażania wobec państwa polskiego procedur naruszeniowych i nakładania kar finansowych stanowi nie tylko zagrożenie dla obywateli, ale jest też przykładem niedopuszczalnej i sprzecznej ze statutem stowarzyszenia działalności politycznej, identycznej z działalnością typową dla partii politycznych".

Przypomnijmy, iż podczas Zebrania Delegatów „Iustitii” wystosowano apel do Komisji Europejskiej o natychmiastowe wszczęcie postępowania przeciwnaruszeniowego w związku z funkcjonowaniem nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

W piśmie podkreślono, że "KRS stała się organem represji i politycznego podporządkowania". Ma na to wskazywać m.in. udział w procedurze przenoszenia sędziów w stan spoczynku, pomimo ich chęci dalszego orzekania, zatwierdzanie decyzji o przenoszeniu sędziów do innych wydziałów bez ich zgody, co stanowi środek represji wobec sędziów, czy ingerencja w trwające sprawy poprzez sugerowanie wysłania na szkolenie sędzi, która wydała wyrok niewygodny dla partii rządzącej.

Czytaj więcej

Sędziowie i prokuratorzy apelują do Komisji Europejskiej ws. nowej KRS