Trybunał Konstytucyjny wyznaczył termin rozprawy ws. ustawy o SN

Na wtorek 30 maja Trybunał Konstytucyjny wyznaczył termin pierwszej rozprawy w sprawie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, którą do TK skierował prezydent Andrzej Duda.

Publikacja: 13.04.2023 13:07

Trybunał Konstytucyjny

Trybunał Konstytucyjny

Foto: Fotorzepa / Jerzy Dudek

Jak pisała "Rzeczpospolita" Julia Przyłębska na czwartek zwołała sędziów na naradę w tej sprawie. Jej szczegóły - ani to, ilu członków TK stawiło się na jej wezwanie - nie są znane.

W kalendarium Trybunału pojawiła się natomiast nowa informacja, że na 30 maja zaplanowano rozprawę w tej sprawie. Kto ją wyznaczył i w jakim trybie - nie wiadomo.

W Trybunale utrzymuje się spór o to, czy Julia Przyłębska jest jego prezesem, czy też jej 6-letnia kadencja na tej funkcji dobiegła końca w grudniu zeszłego roku i prezesa TK nie ma. A to on ma prawo wyznaczać sprawy na pełny skład.

Czytaj więcej

Przyłębska pisze do buntowników: wypełnijcie przysięgę

Prezesurę Przyłębskiej kwestionowała początkowo szóstka, a teraz piątka sędziów TK, którzy wskazują, że dopóki nie będzie nowego prezesa, oni nie będą orzekać, bo uważają, że byłoby to sprzeczne z prawem. Pełny skład TK to co najmniej 11 sędziów.

Sprawa ma w TK sygnaturę Kp 1/23. Jej rozpatrzeniem ma zająć się pełny skład orzekający: prezes TK Julia Przyłębska - przewodniczący, sędzia TK Bartłomiej Sochański - sprawozdawca.

Przypomnijmy, że skierowana do TK nowelizacja miała wypełniać jeden z kamieni milowych - warunków do odblokowania funduszy z Krajowego Planu Odbudowy, które postawiła polskiemu rządowi Komisja Europejska.

Czytaj więcej

Prezydent skierował do Trybunału nowelizację o Sądzie Najwyższym

Nowelizacja ustawy o SN, uchwalona ostatecznie przez Sejm 8 lutego, przenosi rozstrzyganie spraw dyscyplinarnych i immunitetowych sędziów z Izby Odpowiedzialności Zawodowej SN do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Nowela przewiduje też zasadnicze zmiany dotyczące tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego.

O decyzji ws. ustawy prezydent poinformował w orędziu 10 lutego.

- Zależy mi na jak najszybszym uruchomieniu środków z Krajowego Planu Odbudowy, które są potrzebne do rozwoju polskiej gospodarki, dlatego nie zdecydowałem się na zawetowanie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym - powiedział Andrzej Duda.

Ale ponieważ jako prezydent "stoi na straży Konstytucji i dba o bezpieczeństwo prawne obywateli", ustawa zostanie skierowana do Trybunału Konstytucyjnego. Ponieważ dokument dotyka spraw takich, jak stabilność władzy sądowniczej, to właśnie TK powinien się wypowiedzieć w kwestii jej zgodności z ustawą zasadniczą.

Czytaj więcej

Szybka ścieżka dla KPO w Trybunale pod znakiem zapytania

Swoje stanowisko w sprawie wniosku prezydenta do TK przedstawił już premier Mateusz Morawiecki. Stwierdza w nim, że zaskarżone przez Andrzeja Dudę przepisy dotyczące testu niezależności sędziego oraz przekazujące sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów do Naczelnego Sądu Administracyjnego są zgodne z konstytucją.

"Przypomnieć należy, że celem ustawy jest wprowadzenie rozwiązań umożliwiających Polsce złożenie pierwszego wniosku o płatność funduszy z Krajowego Planu Odbudowy. (...) Ustawa będąca przedmiotem niniejszego postępowania pozwala w sposób zgodny z konstytucją uzyskać należne Polsce środki szczególnie potrzebne na rozwój w okresie znaczących wyzwań gospodarczych" - podkreślono w stanowisku szefa rządu podpisanym z upoważnienia premiera Mateusza Morawieckiego przez prezesa Rządowego Centrum Legislacji Krzysztofa Szczuckiego.

Czytaj więcej

Morawiecki inaczej niż Duda. Jest stanowisko premiera ws. ustawy o SN

Jak pisała "Rzeczpospolita" Julia Przyłębska na czwartek zwołała sędziów na naradę w tej sprawie. Jej szczegóły - ani to, ilu członków TK stawiło się na jej wezwanie - nie są znane.

W kalendarium Trybunału pojawiła się natomiast nowa informacja, że na 30 maja zaplanowano rozprawę w tej sprawie. Kto ją wyznaczył i w jakim trybie - nie wiadomo.

Pozostało 91% artykułu
W sądzie i w urzędzie
Ile osób w Polsce nosi moje nazwisko? Możesz to sprawdzić w kilka minut
Zdrowie
Dodatkowe opłaty w szpitalach. Za co pacjent musi sam zapłacić?
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Konsumenci
Bank dostanie pozew, frankowicz zapomni o ratach. Co jeszcze zmieni ustawa?
Materiał Promocyjny
Big data pomaga budować skuteczne strategie
Prawo dla Ciebie
Coraz więcej chętnych na studia, nowe oblegane kierunki
Materiał Promocyjny
Seat to historia i doświadczenie, Cupra to nowoczesność i emocje